Shendeti

Pse mund të humbni peshë duke pirë çaj jeshil!

Çaji jeshil është konsumuar prej shekujsh për shkak të vetive të mira që ka në shëndetin e njeriut. Sot, ne do ju tregojmë përfitimet që keni nga konsumi i këtij çaji, dhe një nga më të rëndësishmet është humbja e peshës.

1. Polifenole = Antioksidantë

Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, katekina, të cilat janë detoksifikuese dhe ndihmojnë për të luftuar me radikalet e lira. Pra, çaji jeshil pastron qelizat dhe parandalon inflamacionin. Studimet tregojnë se katekinat dhe antioksidantët, rrisin metabolizmin. Përveç kësaj, katekinat stimulojnë termogjenezën (aftësia e trupit për të gjeneruar nxehtësi si rezultat i reaksioneve metabolike), duke prodhuar energji e cila ndihmon në shkrirjen e dhjamit.

2. Çaji jeshil është i pasur me vitamina të tilla si A, B, C, D, E, H, dhe K dhe minerale si krom, selen dhe zink. Ato ndihmojnë për të rritur funksionet metabolike.

3. Disa studime tregojnë se pirja e disa filxhanëve çaj jeshil stimulon humbjen e peshës. Edhe pse çaji jeshil ka më pak kafeinë sesa kafeja, është e mjaftueshme për të eleminuar shtresat e thella të yndyrës, veçanërisht rreth barkut.

4. Çaji jeshil funksionon në mënyrë të përsosur për të larguar urinë. Pijeni atë në vend se të hani diçka mes vakteve.

5 .Çaji jeshil gjithashtu ka një aminoacid, I-theanine, e cila ndihmon në produktivitetin dhe përqendrimin, duke u përballur me nervozizmin./abcnews.al

Back to top button
Close
Close