Shendeti

Ushqime që forcojnë sistemin tonë imunitar

Ka ushqime që forcojnë sistemin tonë imunitar. Ja ato që duhet të përfshini në dietën tuaj

Të kesh një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar është një nga zakonet më të rëndësishme për të ndihmuar në forcimin e sistemit tonë imunitar dhe parandalimin e sëmundjeve. Edhe pse një mënyrë jetese e shëndetshme është thelbësore për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes në çdo kohë, është e rëndësishme të kujdesemi për zakonet tona. Sot edhe më shumë.

Shtylla themelore e një jetese të shëndetshme është një dietë e ekuilibruar. Prandaj, ne rekomandojmë disa ushqime që do t’ju ndihmojnë të kujdeseni për sistemin tuaj imunitar.

Agrumet

Frutat si limoni, portokalli, kivi dhe rrushi janë të pasura me vitaminë C.

Agrumet na ndihmojnë të rrisim dhe forcojmë sistemin imunitar, si dhe të lehtësojmë simptomat në rast se e kemi marrë tashmë gripin.

Hudhra dhe qepa

Të dyja kanë përbërës antiviralë dhe antibakterialë.

Ushqime të pasura me antioksidant

Ndër ushqimet me numrin më të madh të antioksidantëve janë boronica, gjethet jeshile dhe panxhari. Këto do ta ndihmojnë trupin tuaj të eliminojë toksinat dhe të forcojë sistemin imunitar.

Probiotikët

Bakteret e gjalla që përmbajnë ushqime të caktuara si kosi apo kefiri janë një burim i vlefshëm i probiotikëve. Probiotikët na ndihmojnë të përmirësojmë rritjen e florës bakteriale, duke prodhuar efekte të dobishme jo vetëm në sistemin tretës dhe imunitar, por edhe në pjesën tjetër të trupit.

Ushqime të pasura me vitamina (A, B, E)

Vitamina A gjendet kryesisht në ushqime të kuqe, perime jeshile dhe ato portokalli, si karota dhe kungulli. Vitamina B (B1, B2, B5 dhe B12) shërben për të rritur mbrojtjen tonë dhe është më e pranishme tek bishtajoret dhe drithërat, përveç produkteve të qumështit ose disa peshqve; nga ana tjetër, vitamina E gjendet në vajin e ullirit dhe arrat.

Xhinxheri

Si plotësues, ne mund ta përfshijmë këtë rrënjë, të njohur për vetitë e saj medicinale. Përveç ndihmës në sistemin tretës dhe të qarkullimit të gjakut, lufton gjithashtu viruse dhe baktere, pasi është i pasur me lëndë ushqyese si kalium, niacinë (thelbësore për funksionimin e rregullt të sistemit nervor) dhe vitaminë C. Përveç kësaj, ai ka cilësi kundër kollës dhe anti-inflamatore, që mund të na ndihmojë të luftojmë shumë nga simptomat e gripit ose të ftohjes. / bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close