COVID-19

COVID - 19 Misteri afrikan: Pse Covid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër? Nga Federico Giuliani

“Il Giornale

Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i...
Lexo me shume
COVID - 19 Studiuesit zhvillojnë një trajtim novator me ultratinguj, që mund të shkatërrojë Covid-19 Që nga marsi i vitit 2020, më shumë se 250 milionë njerëz kanë rezultuar zyrtarisht pozitivë me Covid-19. Shkencëtarët... Lexo me shume COVID - 19 Pse njerëzit refuzojnë vaksinimin, dhe si t’i nxisim të ndryshojnë mendje Nga Jenna Clark

“Foreign Policy”

Deri në fillim të dhjetorit, në mbarë botën ishin administruar rreth 8.5 miliardë doza të vaksinave...
Lexo me shume
COVID - 19 Covid-19 dhe problemet me kujtesën. Ja çfarë thuhet në këtë studim Shumë përsona që kanë kaluar Covid-19 përjetojnë probleme konjitive edhe pas një kohe të gjatë, sipas një studimi të... Lexo me shume COVID - 19 Omicron mund të shmangë antitrupat, por kjo s’do të thotë që ju nuk keni imunitet Nga Mick Bailey & Nicholas John Timpson

Ndërsa variantin Omicron i koronavirusit të ri, që përmban me shumë mutacione se...
Lexo me shume
COVID - 19 Qasja dritëshkurtër dhe vetë-shkatërruese e Evropës, ndaj Covid-19 Nga David McNair

“European Council on Foreign Relations”

Skenari që kishin paralajmëruar prej kohësh epidemiologët tashmë është një realitet. Shfaqja...
Lexo me shume
COVID - 19 Pandemia e mosbesimit: Çfarë fshihet realisht pas hezitimit global ndaj vaksinave Nga Olga Khazan

“The Atlantic”

Përhapja e shpejtë e varianti të ri të koronavirusit, Omicron, shkaktoi një shqetësim të madh tek...
Lexo me shume
COVID - 19 Variantet e koronavirusit nuk shkaktohen nga vaksinat Omicron, varianti iri i koronavirusit që sapo u identifikua nga autoritetet shëndetësore të Afrikës së Jugut, por që ishte... Lexo me shume COVID - 19 Çfarë do të ndodhë me pandeminë? Nga Nina Larson
Bota mund të shohë vitin e ardhshëm transformimin gradual të pandemisë së Covid-19, në një sëmundje endemike...
Lexo me shume
COVID - 19 A do ta përfshijnë gjithë Evropën, bllokimet dimërore ndaj Covid-19? Nga Ido Vock
Austria hyri në bllokim të plotë të hënën e 22 nëntorit, duke qenë vendi i parë në...
Lexo me shume
COVID - 19 Pse karantina për të pavaksinuarit, është e justifikueshme nga pikëpamja etike Nga Jonathan Pugh, Dominic Wilkinson & Julian Savulescu
Rastet e reja me Covid-19, janë në rritje në disa vende evropiane....
Lexo me shume
COVID - 19 Varianti Omicron / A janë simptomat më të rënda? Sa të mbrojtur janë të vaksinuarit? Pyetje dhe pergjigje Çfarë dimë për variantin e ri të Covid-it, Omicron: sipas ekspertëve, ka të ngjarë që mburoja e ofruar nga... Lexo me shume COVID - 19 Ditë të errëta / Evropa bëhet gati për rikthimin e kufizimeve.Çfarë shkoi keq? Ishte pothuajse sikur pandemia të mos kishte ndodhur kurrë. Në Këln, mijëra njerëz të veshur bukur kërcyen krah për... Lexo me shume COVID - 19 Studimi: Minjtë mund të jenë shkaktarët e një pandemie tjetër të ngjashme me Covidin-in Minjtë janë tashmë problemi kryesor i shëndetit publik, dhe i higjienës në shumë qytete të mëdha në mbarë botën.... Lexo me shume COVID - 19 Pse teoritë e kundërshtarëve të vaksinave, gjejnë një terren pjellor në Ballkan Nga Katja Lihtenvalner
“Kroacia nuk ka pasur ndonjëherë nevojë për mbrojtjen e Zotit se sa tani”- thotë pediatrja Nada Jurinçiç...
Lexo me shume
COVID - 19 Cilat janë rregullat për “green pass” në Evropë dhe në mbarë botën Nga Luigi Mastrodonato
“Pasaporta e vaksinës nuk ekziston as në Evropë dhe as në botë”. Ky është refreni i përsëritur...
Lexo me shume
COVID - 19 Dhimbja e krahut pas administrimit të vaksinave antiCOVID: Pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni? Dhimbja e krahut pas vaksinës është një nga efektet anësore më të zakonshme, por mos u shqetësoni. Pas kryerjes... Lexo me shume COVID - 19 Austria tregon se çfarë duhet bërë me të pavaksinuarit Nga dita e hënë 15 nëntor, në Austri ata që nuk janë vaksinuar do të duhet të qëndrojnë në... Lexo me shume COVID - 19 Ja pse funksionon keqinformimi mbi Covid-19 Nga Noam Titelman
Në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në muajin shtator, presidenti brazilian Zhair Bolsonaro...
Lexo me shume
COVID - 19 Bota e errët e kundërshtarëve të vaksinave Nga Nikos Konstandaras
Gjashtë nga dhjetë grekë që thonë se nuk do të vaksinohen ndaj Covid-19, pohojnë se asgjë nuk...
Lexo me shume
COVID - 19 A do ta përkeqësojë pandemia e Covid-19, sezonin e gripit të stinës? “The Economist”

Një vit më parë, Hemisfera Veriore po hynte në dimrin e saj të parë nën “hijen” e pandemisë...
Lexo me shume
COVID - 19 FACT CHECK / A munden vaksinat kundër Covid, të shkaktojnë pasoja afatgjata për trupin? Deutsche Welle, duke iu referuar imunologëve dhe ekspertëve më të mirë gjermanë, u jep përgjigje pyetjeve: Reaksionet, efektet anësore... Lexo me shume COVID - 19 Studimi: Prekja nga Covid-19, mbart një rrezik shumë më të lartë për zhvillimin e komplikimeve neurologjike sesa vaksina Sipas një studimi të ri që përfshin ekspertë nga Universitetet e Oksfordit dhe i Notingemit,prekja nga Covid-19 ka më... Lexo me shume COVID - 19 Çfarë i bën njerëzit të hezitojnë të vaksinohen? Ja çfarë thonë psikologët Ross G. Menzies & Rachel E.Menzies

Vaksinat shpëtojnë jetë, dhe këtë e kanë bërë që prej kohës kur u zbulua...
Lexo me shume
COVID - 19 Në Evropë nis vala e re e Covid-19, e nxitur nga të pa vaksinuarit Nga Matteo Castellucci

Evropa është i vetmi rajon në botë ku janë rikthyer infeksionet e reja, dhe në nivele të...
Lexo me shume
COVID - 19 Studimi: Disa njerëz janë gjenetikisht rezistentë ndaj Covid-19 Dy njerëz janë të paktën 99.9 për qind gjenetikisht identikë me njëri-tjetrin. Por është pikërisht ai 0.1 për qind... Lexo me shume COVID - 19 Fitorja tepër e kushtueshme e kundërshtarëve të vaksinave Nga Roberto Frega

“Huffington Post Italia”

Sot po jetojmë në mesin e një paradoksi interesant:ndërsa situata shëndetësore duket se po përmirësohet...
Lexo me shume
COVID - 19 “Është çmenduri të krahasosh vaksinimin me persekutimin e hebrenjve” Në këtë artikull ju sjellim një reagim tepër aktual nga Liliana Segre, lidhur me vaksinimin e detyruar, i cili... Lexo me shume COVID - 19 Ja si varianti Delta e mposhti modelin “Zero Covid” Nga Andrea Walton
Kufij të mbyllur, izolim gjeografik, një strategji agresive për menaxhimin e rasteve të reja,dhe një popullsi e...
Lexo me shume
COVID - 19 Nëntë barrierat psikologjike, që çojnë në refuzimin e vaksinës anti-Covid Vala e katërt e pandemisë e Covid-19 po ushtron jo pak presion mbi rrjetet spitalore, duke mërzitur shumë njerëz,... Lexo me shume

Covid19 në kohë reale

[COVID19-SHEET country_title=”Vendi” confirmed_title=”Raste” today_cases=”24h” deaths_title=”Vdekje” today_deaths=”24h” recovered_title=”Të shëruar” active_title=”Aktivë”]

Back to top button
Close
Close