Bota

SHBA, makina merr përpara njerëzit në paradën e Krishtlindjeve

Gati 30 persona u plagosën nga një makinë që goditi paradën tradicionale që hap festat e Krishtlindjeve me shpejtësi të madhe në Waukesha, një qytet me mbi 60,000 banorë rreth 30 km në perëndim të Milwaukee, Wisconsin.

Disa prej tyre vdiqën, ndërsa të paktën 28 ​​u trajtuan, nga të cilët 23 në spital: 12 fëmijë.

Policia tha se ka gjetur automjetin dhe ka arrestuar “një person të dyshuar”. Gjeneralitetet e tij nuk dihen ende, si dhe shkaku i gjestit.

Aksidenti ndodhi në mes të pasdites kur një fuoristradë e kuqe u fut në paradë me shpejtësi të madhe, duke përshpejtuar pas bandës së shkollës, përpara se të arratisej, duke mposhtur barrierat. Një oficer qëlloi disa herë në drejtim të automjetit, por nuk e goditi. Pamjet tragjike të aksidentit janë shkrepur drejtpërdrejt në rrjetet sociale dhe janë përhapur në rrjetet amerikane. Shumë njerëz janë shtypur, duke shkaktuar skena paniku, përfshirë britma, të qara dhe largim drejt dyqaneve për t’u fshehur. Familje të shumta me fëmijë ishin të pranishme.

Zona u evakuua dhe u izolua për disa minuta, më pas u ndal alarmi. Frika është se mos është një sulm tjetër, por shefi i policisë lokale, Dan Thompson, tha se nuk e dinte nëse incidenti ishte i lidhur me terrorizmin. Nuk përjashtohen edhe hipoteza të tjera, si për shembull se drejtuesi i mjetit po arratisej pas kryerjes së një krimi tjetër, një goditje me thikë e ndodhur në një zonë tjetër të qytetit.

“Ndërsa po ktheheshim nga parada, pamë një SUV që po kalonte me shpejtësi përgjatë rrugës së paradës. Më pas dëgjuam një ulërimë të fortë dhe britma shurdhuese dhe britma të njerëzve që ishin goditur nga automjeti,” tha për mediat këshilltari i qytetit Angelito Tenorio, një nga dëshmitarët e episodit. “Trupat fluturonin kudo,” i bëri jehonë një tjetër dëshmitar. “Një aksident tragjik,” komentoi shefi i policisë lokale Dan Thompson. Ndërkohë kryebashkiaku Shawn Reilly shprehu solidaritetin e tij me të plagosurit dhe familjet e tyre. Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura edhe sot. Shtëpia e Bardhë “po monitoron nga afër situatën në Waukesha” dhe shprehu solidaritetin “për të gjithë ata që janë prekur nga ky aksident i tmerrshëm”, duke ofruar mbështetje dhe ndihmë për udhëheqësit shtetërorë dhe lokalë.

Back to top button
Close
Close