Bota

Të fundit nga aksidenti në Greqi

Drejtori i stacionit në qytetin grek pranë vendit ku dy trena u përplasën në mbrëmjen e së martës është arrestuar, tha policia.

Të paktën 36 persona kanë vdekur pasi një tren pasagjerësh dhe një tren mallrash u përplasën, mendohet se rreth 350 persona ndodheshin në trenin e pasagjerëve.

Presidenti grek e ka quajtur aksidentin një “tragjedi të paimagjinueshme” dhe ka shpallur tre ditë zie kombëtare.

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimin për të mbijetuar në vendin e përplasjes pranë qytetit të Larisës.

Kreu i një sindikate hekurudhore u tha mediave lokale se nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi përplasjen, e cila është më vdekjeprurësja në Greqi në vitet e fundit.

Back to top button