Sport

118 vite histori e Barcelonës. Ja formacioni më i mirë i të gjitha kohërave

Barcelona sot feston përvjetorin e themelimit, pasi ky klub ka mbushur plot 118 vjet.

Një klub me histori të jashtëzakonshme, shuam trofe dhe yje të kalibrit botëror.

Klubi që e ka fituar 24 herë kampionati shtetëror spanjoll dhe 29 herë Kupën e Mbretiti, ka sukses edhe në Evropë.

Barcelona e ka fituar Ligën e Kampionëve pesë herë, ndërsa po aq herë e ka fituar edhe Superkupën.

Blaugranat janë edhe tri herë kampion i botës për klube.

Lojtarë të jashtëzakonshëm kanë bartur fanellën e klubit me Johan Cruyff, që mbetet legjenda e klubit, pasi ka fituar shumë edhe si trajner.

Atë tashmë e ka kaluar Lionel Messi, që nga shumë njohës konsiderohet si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave.

Te Barcelona kanë luajtur edhe lojtarë si Luis Figo, Rivaldo, Ronaldinho, Ladislao Kubala, Xavi, Andres Iniesta, Dani Alves, Carles Puyol, Samuel Eto’o, Ronaldo Luiz Nazario, Hristo Stoichkov, Josep Guardiola e Ronald Koeman.

Ta zgjedh një formacione me këtë emra do të ishte shumë e vështirë.

Por për nder të 118 vjetorit të klubit, Bleacher Report Football, ka zgjedhur formacionin më të mirë në histori të këtij klubi. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close
Close