Covid19Covid19 Informacione

A do ta bëjnë mutacionet koronavirusin më pak të dëmshëm?

Vala e re e infeksioneve në Kinë duket se shoqërohet me një mutacion të koronavirusit – por nuk ka nevojë për panik. SARS-CoV-2 mund të ndryshohet dhe shkakton një formë të rinitit – shpesh i njohur si sniffles.

Koronaviruset nën një mikroskop elektronik
Një gjë që vështirëson zhvillimin e një vaksine apo ilaçi efektiv kundër koronavirusit të ri është fakti që një virus ndryshon vazhdimisht me kalimin e kohës. Rreth gjashtë muaj në pandemi, studiuesit në të gjithë botën kanë regjistruar tashmë 100 variante të ndryshme të SARS-CoV-2.

Ky është një zhvillim normal sepse materiali gjenetik i viruseve gradualisht ndryshon, duke krijuar nëntipe të reja. Këto mutacione gjithashtu mund të ndryshojnë karakteristikat e një virusi, duke bërë që virusi origjinal të dobësohet ose të bëhet më agresiv.

Këto variante të ndryshme shpjegojnë gjithashtu pse një virus mund të shkaktojë valë infeksioni me ashpërsi të ndryshme në rajone të ndryshme të botës dhe pse infeksionet gjithashtu mund të përparojnë shumë ndryshe në njerëz të ndryshëm.

Frika nga vala e dytë në Kinë

Kina, vendi ku e kishte origjinën pandemia, kishte sjellë kryesisht kontrollin e përhapjes së SARS-CoV-2 duke vendosur kufizime të rrepta për lëvizjen. Javët e fundit, infeksionet ishin gjetur pothuajse ekskluzivisht te njerëzit që ktheheshin nga jashtë.

Tani, megjithatë, infeksione të reja janë raportuar përsëri në disa provinca kineze, dhe këtë herë infeksionet dukshëm kanë ndodhur në Kinë.

Testet fillestare gjithashtu kanë treguar që një variant i ri i virusit tani me sa duket qarkullon në Kinë. SARS-CoV-2 që gjendet aktualisht në Pekin ndryshon paksa nga tendosja që e prekte më parë Kinën, i tha gazetës Global Times Zeng Guang, një epidemiolog në Byrosën e Shëndetit Kinez. Rezultatet tani do të krahasohen me analizat nga vendet e tjera për të gjetur gjurmët e linjës së virusit.

Një burim i ri i transmetimit?

Gjurma e tanishme e infeksionit me virus ka çuar autoritetet kineze të shëndetit në prerjen e bordeve në tregun me shumicë Xinfadi të Pekinit, në të cilin ishte përpunuar salmoni i importuar. Ende nuk është e qartë se nga ka ardhur salmoni, pasi Kina importon peshqit nga disa vende, duke përfshirë Norvegjinë, Kilin, Australinë, Kanada dhe Ishujt Faroe.

Eshtë shumë befasuese që salmoni tani po mendohet se është përgjegjës për transmetimin e koronavirusit te njerëzit sepse rreziku i infeksionit është më i lartë nga disa gjitarë. Këto përfshijnë deve, kuaj, dele, lepuj, martirë dhe mace. Në të kundërt, peshqit, zvarranikët, amfibët dhe zogjtë janë treguar nga shumë studime për të mos qenë vektorë të ngjarë të infeksionit. Ajo që është vendimtare këtu është struktura e enzimës ACE2 në kafshën pritëse, sepse koronavirusi duhet të futet në këtë enzimë në mënyrë që të futet në një qelizë të trupit.

Si masë paraprake, tregu Xinfadi u mbyll këtë fundjavë. Rreth 10,000 tregtarë dhe punonjës në treg tani do të testohen për SARS-CoV-2 sa më shpejt të jetë e mundur.

Për më tepër, disa blloqe apartamentesh në jug të Pekinit u mbyllën, gjithashtu dhe nëntë shkolla dhe kopshte. Hapja e planifikuar e shkollave fillore në Pekin është shtyrë, dhe ngjarjet sportive dhe udhëtimet në grupe në provinca të tjera janë anuluar të gjitha.

Si ndodhin mutacionet?

Për tu shumuar, viruset përdorin një qelizë pritëse. Kur viruset infektojnë një qelizë të tillë pritëse, ata futin informacionin e tyre gjenetik në të. Si rezultat, qelizat e trupit riprodhojnë miliona kopje të virusit. Sidoqoftë, në secilën prej këtyre riprodhimeve, ndodhin gabime të vogla kopjimi. Secili prej këtyre gabimeve ndryshon edhe kodin gjenetik të virusit – ai mutaton.

Ende nuk është sqaruar përtej dyshimit se ku dhe si u shfaq për herë të parë koronavirusi te njerëzit. Deri më tani, studiuesit kanë supozuar se mutacionet e para u përhapën në Wuhan, Kinë. Proteina me të cilën virusi hidhet në qelizë ndoshta ndryshon në një kafshë pritëse, ndoshta një shkop, një pangolinë ose një tanuki. Kjo mutacion lejoi që virusi të transmetohet në qelizat njerëzore.

Normalisht, trupi i njeriut është i aftë të mbrohet kundër viruseve të tilla. Prodhon antitrupa që e mbrojnë atë kundër sulmeve virale dhe e bëjnë atë të imunizuar.

Sidoqoftë, nëse virusi tashmë ka ndryshuar dhe antitrupat e formuar janë programuar në një version më të vjetër të tij, atëherë këto antitrupa janë shumë më pak efektivë.

Kjo është arsyeja që rregullisht marrim ftohje: Megjithëse trupi ynë tashmë ka prodhuar antitrupa kundër virusit të fundit, ai ende nuk ka dalë me antitrupa të reja për të luftuar atë të sapo ndryshuar.

A janë mutacionet e rrezikshme?

Ka shumë për të sugjeruar që vala e re e infeksioneve në Kinë po shkaktohet nga një mutacion i ri sepse këtë herë simptomat zhvillohen më ngadalë.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë arsye për të frikësuar, sepse një mutacion nuk e bën domosdoshmërisht një virus më të rrezikshëm. Në fakt, disa mutacione mund ta dobësojnë ndjeshëm atë.

Christian Drosten, një virolog kryesor gjerman nga spitali Charite në Berlin, gjithashtu sheh çdo mutacion të koronavirusit në një dritë mjaft pozitive. Ai beson se mund të lejojë që virusi “të përsëritet edhe më mirë në hundë dhe gjithashtu të transmetohet në mënyrë më efektive”, thotë Drosten, duke treguar studimet e fundit.

Një mutacion që prek kryesisht zonën e hundës mund të lejojë që virusi të shumohet më mirë, diçka që “çon në epidemi të virusit në të vërtetë duke u bërë më të padëmshme me kalimin e kohës,” tha Drosten në podcast me transmetuesin publik gjerman NDR.

Megjithëse virusi mund të vazhdojë të infektojë mukozën në mushkëri, tha Drosten, kjo do të rezultojë që njerëzit të ndjehen shumë më të sëmurë sesa me një ftohje, kështu që ata do të përfundonin duke qëndruar në shtëpi dhe kështu shmangnin kalimin e tij më tej. Kjo do të thotë që virusi nuk mund të përhapet më aq mirë, tha ai.

Mutacionet në harresë

Mutacionet madje mund të çojnë në një virus të bëhet aq i dobët sa përfundimisht zhduket plotësisht. Ky ishte rasti, për shembull, me virusin e sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute (SARS).

Duke filluar nga Nëntori 2002, pandemia e parë SARS u përhap nga Kina e Jugut në pothuajse tek të gjitha kontinentet brenda disa javësh. Si pandemi e parë e shekullit XXI, ajo ngjalli frikë të madhe në mesin e popullatës globale. Sidoqoftë, SARS përfundoi duke kërkuar vetëm 774 jetë në të gjithë botën brenda gjashtë muajve.

Deri në verën e vitit 2003, numri i personave të infektuar rishtas në botë po binte vazhdimisht, dhe në maj 2004, Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi që kjo pandemi kishte përfunduar./bota.al-DW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close