Analiza

DOKUMENTARI / “Gratë e Krushës së Vogël” në Kosovë. Si u ringritën nga rrënojat… (Video)

Screen Shot 2015-06-12 at 1.45.07 PM

Ky eshte fshati i Krushes se vogel, ne jugperendim te Kosoves, ne brigjet e Lumit Drin. Ne vitin 1999 ishte pjese e Republikes Federale te Jugosllavise, me nje popullsi prej afro 1000 banoresh, shqiptare dhe serbe. Sipas deshmitareve, si Marte Prekpalajt, ajo qe ndodhi ketu ne mars 1999, jo vetem asgjesoi popullsine e meshkujve, por ishte dhe nje prej incidenteve me te dhunshem te luftes 16-mujore te Kosoves. Konflikti shkaktoi shume te vdekur nga te dy palet. Ajo qe ndodhi ne Krushe i la grate vejusha dhe femijet jetime. Por ne te njejten kohe, i beri te nisin nje udhetim te jashtezakonshem, fuqizimi dhe rimekembjeje, ne vijim te humbjes se tyre deshperuese.

Keshtu nis dokumentari shume prekes i televizionit nderkombetar Al Jazeera per grate e Krushes se Vogel, i transmetuar pak dite me pare.

Klikoni videon me poshte per ta pare te plote. (Nese titrat ne kompjuterin tuaj nuk jane ndezur automatikisht,

klikoni ne butonin cc, ne pjesen e poshtme te dritares se youtube).

Pjeset anglisht jane perkthyer dhe titruar nga Bota.al.Screen Shot 2015-06-12 at 1.32.53 PM

Screen Shot 2015-06-12 at 1.40.55 PM

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close