Bota

Irani paralajmëron hakmarrje ndaj SHBA dhe Izraelit pas sulmit në paradën ushtarake

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha të hënën se autorët e sulmit që vranë 25 persona në një paradë ushtarake ishin paguar nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe se Irani do të “ndëshkonte rëndë” ata që ishin pas gjakderdhjes.

Nënkryetari i Gardës Revolucionare të Iranit gjithashtu akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin për përfshirje në sulm dhe tha se ata do të përballen me një përgjigje shkatërruese nga Teherani.

Në qytetin jugperëndimor iranian të Ahvaz, mijëra njerëz mbushën rrugët për të mbajtur zi për viktimat e sulmit të së shtunës, shumë duke kënduar “Vdekje Izraelit dhe Amerikës”, shkruan Reuters.

Disa persona të armatosur, të vendosur në një park pranë Ahvazit, qëllua pjesëmarrësit në një paradë ushtarake të shtunën, duke vrarë 25 persona dhe plagosur mbi 20 të tjerë.

Armëpushuesit gjuajtën në Ahvaz ku zyrtarët ishin mbledhur për të parë një paradë vjetore që shënonte fillimin e luftës së Iranit 1980-88 me Irakun.

Fars dhe agjencitë e lajmeve IRNA thanë të hënën se pesë sulmues u vranë, jo katër, siç raportohet më parë nga mediat shtetërore. Trupi i sulmuesit të pestë nuk ishte identifikuar pasi ishte përzier me viktima të tjerë, tha Fars.

“Bazuar në raportet, ky akt frikacak u bë nga njerëz të cilët amerikanët vijnë për të ndihmuar kur ata janë të bllokuar në Siri dhe Irak dhe paguhen nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe”, tha Khamenei në faqen e tij të internetit.

Ai tha gjithashtu se sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit ishin të paligjshme dhe Presidenti Donald Trump i përdorte ato si një mjet për “hakmarrje personale”.

Ndërsa sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, i pyetur ngjatë një interviste në Fox News nëse Shtetet e Bashkuara kanë pasur ndonjë rol në sulm, ai tha: “Kur keni një incident të sigurisë në shtëpi, duke fajësuar të tjerët është një gabim i madh”.

Humbja e jetës së pafajshme të njerëzve ishte tragjike, shtoi Pompeo. Megjithatë ende nuk ka pasur asnjë reagim nga Arabia Saudite apo Izraeli sulmin e ndoshur.(TemA TV)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close