BotaCovid19 keshilla

Këshillat e fundit nga OBSH: “Fëmijët janë MË PAK të rrezikuarit

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk përdor më kategorinë e ‘pandemisë’, por shpërthimi i COVID-19 koronavirusi mbetet një emergjencë ndërkombëtare që ka të ngjarë të përhapet më tej, tha një zëdhënës të hënën.

OBSH me bazë në Gjenevë shpalli shpërthimin e gripit të derrit H1N1 të vitit 2009 një pandemi, e cila doli të ishte e butë, duke çuar në disa kritika pasi kompanitë farmaceutike nxituan zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve.

OBSH e shpalli koronavirusin që u shfaq në Wuhan, Kinë, në dhjetor një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar, i njohur si PHEIC, më 30 janar.

Përcaktimi, i cili mbetet në fuqi, kishte për qëllim të ndihmonte vendet me sisteme shëndetësore më të dobëta të rrisnin mbrojtjen e tyre, veçanërisht në Afrikë, shkruan Reuters.

Që atëherë virusi është përhapur, me më shumë se 77,000 infeksione të njohura në Kinë, duke përfshirë 2,445 vdekje, dhe 1.769 raste dhe 17 vdekje në 28 vende të tjera, tregojnë shifrat e fundit të OBSH. Koreja e Jugut, Japonia dhe Italia po përjetojnë shpërthime të mëdha.

“Nuk ka kategori zyrtare (për një pandemi)”, tha zëdhënësi i OBSH-së, Tarik Jasarevic.

“Për hir të sqarimit, OBSH nuk përdor sistemin e vjetër të 6 fazave – që shkonin nga faza 1 (jo raportime për gripin e kafshëve që shkakton infeksione njerëzore) në fazën 6 (një pandemi) – që disa njerëz mund të jenë të njohur nga H1N1 në 2009”, tha ai.

Jo zyrtarisht, pandemia përdoret për të treguar shpërthimin e një patogjeni të ri që përhapet lehtësisht nga njeriu në të gjithë globin, tha Jasarevic.

“Ajo që ne po shohim për momentin janë shpërthime dhe grupime të rasteve në shumë vende. Disa vende kanë ndaluar transmetimin. Ata duhet të qëndrojnë vigjilentë për mundësinë e rivendosjes. Ka të ngjarë të ketë më shumë raste në më shumë vende”, tha ai.

“Përveç përkufizimeve dhe terminologjisë, këshillat tona mbeten të njëjta, dhe ne vazhdojmë të punojmë me vendet për të kufizuar përhapjen e virusit, ndërsa gjithashtu përgatitemi për mundësinë e përhapjes më të madhe”, tha ai.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, tha të premten: “Unë do të doja t’ju siguroj se po ndjekim këtë virus 24/7 gjatë gjithë kohës. Në këtë moment situata jonë është se ne jemi akoma në një fazë ku kontrolli është i mundur me një dritare të ngushtuar të mundësive”.

Sipas OBSH, fëmijët janë shtresa më pak e rrezikuar nga coronavirusi, ndërsa më të rrezikuarit janë të moshuarit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close