Sport

Lista/ 50 skuadrat që kanë nxjerr më shumë talenete nga akademia, Reali dhe Barcelona kryesojnë

Drejtuesit e pavarur të futbollit në Zvicër (CIES), kanë klasifikuar klubet që kanë formuar më shumë talente të futbollit në këto 3 vitet e fundit në sektorin e të rinjve nga mosha 15-21 vjeç. Në këtë klasifikim marrin pjesë vetëm 5 kampionatet më të rëndësishëm në botë si Premier League, La Liga, Seria A, Ligue 1 dhe Bundesliga, raporton Panorama Sport. Gjithashtu në këtë listë marrin pjesë dhe dy ekipe nga Argjentina dhe një nga Portugalia. Surpriza mbetet Juventus e cila nuk ndodhet në 50 klubet.

Ja klasifikimi i klubeve që kanë prodhuar më shumë talente në sektorin e të rinjve:

 

1 Real Madrid – 41 futbollistë

2 Barcelona – 34 futbollistë

3 Lion – 31 futbollistë

4 Atletiko Bilbao – 29 futbollistë

5 Mançester Junajtid – 28 futbollistë

6 Inter – 23 futbollistë

7 Real Sociedad – 23 futbollistë

8 Rene – 22 futbollistë

9  Milan – 22 futbollistë

10 Valencia – 22 futbollistë

11 Arsenal – 21 futbollistë

12 Nantë – 21 futbollistë

13 Monako – 21 futbollistë

14 PSG – 20 futbollistë

15 Roma – 20 futbollistë

16 Tuluzë – 19 futbollistë

17 Shtutgart – 19 futbollistë

18 Atletiko Madrid – 19 futbollistë

19 Espanjol – 19 futbollistë

20 Bordo – 19 futbollistë

21 Bajer Leverkusen – 19 futbollistë

22 Bajern Mynih – 18 futbollistë

23 Çelsi – 17 futbollistë

24 Lens – 17 futbollistë

25 River Plejt – 17 futbollistë

26 Sporting Lisbona – 16 futbollistë

27 Kaen – 16 futbollistë

28 Lilë – 16 futbollistë

29 Mynih 1860 – 16 futbollistë

30 Ajaks – 15 futbollistë

31 Sevilja – 15 futbollistë

32 Totenhem – 15 futbollistë

33 Montpelie – 15 futbollistë

34 Atalanta – 15 futbollistë

35 Selta Vigo – 15 futbollistë

36 Fejnord – 14 futbollistë

37 Sosho – 14 futbollistë

38 Liverpul – 14 futbollistë

39 Sent-Etien – 14 futbollistë

40 Shalke 04 – 14 futbollistë

41 Frajburg – 14 futbollistë

42 Metz – 13 futbollistë

43 Las Palmas – 13 futbollistë

44 Fiorentina – 13 futbollistë

45 Hofenhajm – 13 futbollistë

46 Okser – 12 futbollistë

47  Ginkamp – 12 futbollistë

48  Sauthempton – 12 futbollistë

49  Boca Zhuniors – 11 futbollistë

50  Nansi – 11 futbollistë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close