Bota

Mirëkuptimi ruso – amerikan

Kriza siriane demonstron se vetëm me një dialog midis Uashingtonit dhe Moskës mund të bëhen hapa përpara. Distanca lidhur me Asadin dhe ajo (historike) lidhur me rezultatet e Luftës së Ftohtë

screen-shot-2016-10-28-at-12-07-03

Me 12 shkurt 2012, kur lufta civile në Siri ishte akoma në fillimet e saj, Rusia i propozoi Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Francës që të punonin sëbashku për një zgjidhje të negociuar të krizës. Moska do të mbështeste një dalje nga skena të Bashar al Asadit, në shkëmbim të njohjes së rolit të saj në rregullimin e ardhshëm të vendit, aleat historik i saj në Lindje të Mesme. Episodi është treguar nga ish Presidenti finlandez Marti Ahtisari, fitues i Çmimit Nobel për Paqen, që kishte shërbyer si ndërmjetës i propozimit. Të tre vendet perëndimore e lanë ofertën të bjerë. Pse? Sepse, siç më më tha në mënyrë brutale, por efikase Zvi Magen, një ekspert i njohur izraelian i çështjeve ndërkombëtare që e kisha takuar në Tel Aviv, se “amerikanët e duan Sirinë falas”.

Në fakt, me Francën dhe Britaninë e Madhe, qenë të bindur se rënia …

[real3dflipbook id=”1351″]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close