Udhetim & Turizem

Një udhëtim në Helsinki, kryeqytetin e Finlandës

Katër ditë relaksi, pa nxitimin në kërkim të shumë monumenteve. Gjithmonë është bukur të zbulosh kultura të reja dhe të shohësh dallimet që ka secila kulturë

Këtë vit, me disa miq, vendosëm të vizitojmë kryeqytetin finlandez: Helsinkin.

Kishte shumë kuriozitet, edhe pse nuk kishim shumë pritshmëri për këtë udhëtim. Helsinki është një qytet mjaft i ri që ka pasur bumin e vet demografik për rreth pesëdhjetë vjet tashmë.

U nisëm më 16 korrik nga aeroporti Fontanarossa në Catania dhe mbërritëm, pas një ndalese në Riga, tre orë më vonë. Sapo mbërritëm, morëm një taksi që na çoi në hotel, shumë i bukur dhe mbi të gjitha që respektonte rregullat ekologjike.

Po atë mbrëmje bëmë një xhiro tejet konfuze nëpër rrugët e Helsinkit dhe arritëm në Sheshin e Tregut (Kauppatori), qendra pulsuese e tregtisë finlandeze.

Të nesërmen u zgjuam me një humor të mirë dhe pas një mëngjesi të këndshëm, shkuam të merrnim një nga ato autobusët turistikë që bëjnë xhiro përreth qytetit. Ndalesa e parë ishte Rautatieasema (stacioni hekurudhor). Shkuam në katedralen e famshme të bardhë e cila ndodhet në Sheshin e Senatit, e njohur më mirë si Senaatintori. Katedralja është mbresëlënëse dhe mjaft e bukur.

Pas katedrales kryesore shkuam për të vizituar kishën e famshme të shkëmbit, Temppeliaukionkirkko, shumë e veçantë sepse është gdhendur plotësisht në shkëmb. Katedralja Ortodokse Uspenkit është gjithashtu shumë e bukur, me kupolat e saj të dekoruara me flori.

Pastaj vizituam Kapelën e famshme Kamppi, një kishë e ndërtuar tërësisht prej druri, në formë si predhë. Vizita në muzeun Kiasmas ishte gjithashtu shumë e bukur.

Çfarë më pëlqeu

Padyshim më pëlqeu pastërtia, kujdesi për hapësirat publike, të dizajnuara për njerëzit, por njëkohësisht duke respektuar mjedisin përreth. Zona e portit është shumë e bukur, plot tregtarë dhe tezga që gatuajnë ushqime të çastit. Kishat janë gjithashtu shumë të bukura, të gjata, të pastra dhe të pasura. Muzetë e bukur sidomos Kiasma.

Çfarë nuk më pëlqeu

Unë nuk e pëlqej absolutisht klimën, tepër e ftohtë, madje edhe në kulmin e verës. Me siguri monumentet që gjenden në të gjithë Helsinkin nuk kanë asnjë lidhje me malet e bukura historike që, për fat të mirë, i kemi kudo. Finlandezët nuk shkëlqejnë me simpati, ata janë pak të strukur. Gjëja më e keqe, janë kostot. Eshtë kaq i shtrenjtë !!!

Këshilla

Unë këshilloj këdo që dëshiron të vizitojë këtë qytet, të mos qëndrojë shumë gjatë, është një qytet që nuk ka shumë atraksione. Ushqimi është i mirë, edhe pse si vegjetarian nuk kam dashur mishin e cjapit ose të ariut, tipik i kuzhinës finlandeze. Unë i këshilloj të gjithë të marrin para me vete, sepse të ulesh për të ngrënë një pjatë të thjeshtë është mjaft e kushtueshme. / Antonio Amadeo

 

Leave a Reply

Back to top button