Horizonti.al

Pse Xhejms Engellton dëshironte ditarin e Meri Majerit?

Misteret më intriguese në punët e pista të CIA-s

Screen Shot 2015-11-01 at 08.17.32

Në tetor të vitit 1964, dy burra po ndërronin një gomë të shfryrë në afërsi të “C & O Canal” në Uashington, kur dëgjuan një britmë për ndihmë dhe dy të shtëna armësh. Kur policia arriti në vendngjarje, gjeti trupin e Maria Pinçot Majerit të shtrirë në një monopat, e të qëlluar dy herë nga afër. Meri Majer ishte artiste dhe ish-gruaja e Kord Majerit, një zyrtar i lartë i CIA-s, që kishte mbikëqyrur “Operacioni Mockingbird”, i cili synonte të ndikonte tek mediat amerikane në favor të agjensisë.

Një figurë e shquar në skenën sociale në Uashington, Maria Majer kishte patur edhe një lidhje të gjatë të fshehtë me presidentin Xhon F. Kenedi para vdekjes së tij. Policia arrestoi një burrë afro-amerikan i quajtur Rej Kramp, i cili u gjet afër vendit të ngjarjes, me njërën dorë të lyer me gjak. Kramp u soll në mënyrë të dyshimtë, dhe e ndryshoi disa herë alibinë e tij.

Ai tha në fund se kishte qenë për peshkim, por kallami i tij i peshkimit iu gjet në shtëpi. Megjithatë, duke qenë se nuk u gjet asnjë provë serioze që e implikonte, gjykata e liroi. Vrasja misterioze u shndërrua më pas në një temë të preferuar në mesin e teoricienëve të konspiracionit. Ndërkohë kunati i Meri Majerit, kryeredaktori i ardhshëm i gazetës “Uashington Post”, Ben Bradli, mori një telefonatë të çuditshme nga njëra prej mikeshave të saj, skulptorja Ana Truit.

Sipas saj, Majer i kishte kërkuar të digjte ditarin e saj, në rastin e një vdekjeje të papritur. Meqë Truit ndodhej në Tokio, ajo i kërkoi Bredlit të kërkonte ditarin. Por, kur ai mbërriti në shtëpinë e mbyllur të Marias, gjeti aty kreun legjendar të kundërzbulimit të CIA-s, Xhejms Jesus Engelltonin, duke kërkuar ditarin në dhomën e ndenjes, ndërsa nuk po e shihte gjëkundi.

Bredli tjetër vendosi të kërkojë tek studioja e Marias, vetëm për të gjetur Engletonin që po kërkonte me shpejtësi dhe ishte gati për të mbyllur derën. I zënë ngushtë, Engellton u largua dhe Bredli e gjeti ditarin, ku zbuloi mbi lidhjen e Marias me Kenedin. Pastaj Bredli ra dakord t’ia dorëzojë ditarin Engelltonit me kushtin që ai ta shkatërronte atë. Por ai nuk e bëri këtë – bashkëshortja e Bredlit zbuloi se e kishte ende ditarin edhe pas më shumë se një dekade. Me insistimin e saj, ditari u dogj.

Leave a Reply

Back to top button