Foto

FOTOGRAFITE / Parada madhështore, Kina tregon muskujt

p4Një paradë madhështore ushtarake u zhvillua në Sheshin Tiananmen sot, teksa Pekini përkujtoi 70-vjetorin e humbjes së Japonisë në Luftën e Dytë Botërore, por udhëheqësit kryesorë perëndimorë qëndruan larg prej kësaj shfaqje force.

Presidenti Xi Jinping e pa spektaklin, ku spikatën 12 mijë ushtarë kinezë, 500 mjete ushtarake dhe pothuajse 200 avionë. Parada është zhvilluar në një moment kur Pekini ka marrë një qëndrim diplomatik më të vendosur.  Udhëheqësit kryesorë nga demokracitë perëndimore munguan në paradën e Pekinit./Bota.al

p2 p3 p17 p16 p15 p14 p13 p12 p11 p10 p9 p8 p7 p6 p5 p4Bota.al

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close