FotoHorizonti.al

Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë të planetit, në Azi, Afrikë, Australi. Këtu natyra është ende ende e paprekur, por ka edhe disa kopshte botanike ku dora e njeriut ka grumbulluar dhe mbledhur më të mirën nga ajo që bota e bimëve mund të japë. Rezultati është një kryevepër e bukurisë.

KOPSHTI BOTANIK I PAMPLEMOUSSES – MAURITIUS – Është një nga kopshtet botanike më të vjetra në botë: është themeluar në 1770 nga mbikëqyrësi francez i kolonisë Pierre Poivre dhe zë një sipërfaqe prej 37 hektarësh. Ai përmban shumë mostra të llojeve të rralla, duke përfshirë rreth 80 lloje të palmave: është i famshëm para së gjithash për trupat e ujit në të cilat rriten zambakët gjigantë të ujit dhe zambakët aziatikë.

KOPSHTI BOTANIK – SINGAPOR – Veçantia e këtij kopshti spektakolar është se me 74 hektarë të tij, gjendet brenda qytetit. Është një nga vendet e preferuara ku banorët e Singaporit shkojnë për një shëtitje, pasi është i hapur për çdo ditë të vitit nga ora 5, deri në mesnatë. Përveç liqenit të këndshëm të mjellmave, ekziston një kopsht i shkëlqyer Orkidesh me mbi një mijë specie dhe 2000 hibride.

PARKU ZOOLOGJIK DHE BOTANIK I MAMELLES – GUADELOUPE – Si dhe strehimi i kopshtit zoologjik me 85 lloje shtazore nga Karaibet dhe Guajana, ai përfshin mbi një e gjysmë hektarë kopshte të harlisura tropikale. Vizita më e çuditshme ndodh në këmbë në majë të pemëve të mëdha, në shtigjet e ngritura pezull mbi 20 metra të larta, për të zbuluar bimë të padukshme nga toka, si orkide dhe pineapole të egra.

KOPSHTI BOTANIKE ROYAL – MELBOURNE, AUSTRALI – Kopshti ndodhet në brigjet e lumit Yarra, pranë qendrës së qytetit. Ai shtrihet në rreth 40 hektarë tokë dhe ka shtigje të shumta, lojëra për fëmijë dhe një observator. Parku përmban mbi 10 mijë specie bimore dhe rreth 50 mijë bimë me vlerë të madhe historike dhe kulturore.

KOPSHTI TROPIKAL BOTANIK NOOCH – NONG NOOCH – TAILANDE – Përafërsisht 600 hektarë kodra mbi të cilat ky kopsht i madh botanik shtrihet janë shtëpi për lule dhe bimë zbukuruese. Kopshti është një tërheqje e vërtetë turistike, me strehim, restorante, pishinë dhe hapësira për shfaqje të vërteta. Ai gjithashtu mban larminë më të madhe të orkideve në Tajlandë dhe një zonë të ruajtjes për disa lloje të rrezikuara.

KOPSHTI YUYUAN – SHANGAI – Është quajtur edhe “Kopshti i lumturisë” dhe gjendet në qytetin e vjetër të Shangait. Është shumë i lashtë: ndërtimi i tij mund të datojë edhe në 1559, në epokën e dinastisë Ming. Ai përbëhet nga gjashtë zona të ndryshme të rregulluara sipas stilit botanik klasik kinez.

KOPSHTI I MREKULLIVE – DUBAI – Veçantia e këtij kopshti qëndron në faktin se mbyllet në verë. Në fakt, klima e Emirateve arrin temperatura të tilla të larta në periudhën e verës, duke e bërë shumë të vështirë kultivimin e luleve. Ashtu si gjithçka në Dubai parku është i madh: me mbi 45 milionë lule, ndoshta është më i madhi në botë. Parku është ndërtuar praktikisht në shkretëtirë: për këtë arsye lulishtet janë rrethuar me pemë që ofrojnë një strehë të vogël nga era.

KOPSHTI I FIN – KASHAN – Është një nga kopshtet historike më të bukura persiane në botë. U përfundua në vitin 1590 dhe mbulonte mbi dy hektarë sipërfaqe. Në qendër të tij është një oborr i madh i rrethuar me mure me katër kulla rrethore. Ashtu si shumë kopshte muslimane, ai është i pasur me burime dhe lojëra uji: frymëzimi vjen nga Hori që përshkruan parajsën si një tokë të pasur me ujë dhe lumenj.

KOPSHTI GARCÍA SANABRIA – SANTA CRUZ DE TENERIFE, TENERIFE – Kopshti u përurua në vitin 1926 dhe është parku më i madh urban në Ishujt Kanarie. Ai pwrmban shumë specie bimore dhe një koleksion skulpturash, ndër të cilat shquhen shatërvan qendror dhe ora e luleve, mekanizmi i të cilws është ndërtuar në Zvicër dhe është plotësisht funksional.

KOPSHTI BOTANIK FUNCHAL – MADEIRA – Me klimën e tij oqeanike subtropikale, vetë ishulli i Madeiras është një kopsht i madh në të cilin rritet një shumëllojshmëri e pafund e specieve bimore. Kopshti botanik i Funchalit është një nga atraksionet turistike më të njohura në ishull, mbulon një sipërfaqe prej 35 mijë metra katrorë me shtretër të jashtëzakonshëm të luleve që mbajnë shumë lloje të bimëve ekzotike nga të gjitha kontinentet. Qëllimi i kopshtit botanik është ruajtja e specieve dhe studimet shkencore.

Leave a Reply

Back to top button