Foto

FOTOT/ Rituali i frikshëm: Katolikët torturojnë veten për… t’iu falur mëkatet

Katolikët e Filipineve kanë një ritual të frikshëm, në vigjilie të Pashkës.

Ata fshikullojnë dhe torturojnë veten deri në përgjakje, për të kërkuar falje për mëkatet.

Pamjet e tmerrshme nga qyteti i Pakilit, rreth 70 km në lindje të Manilës, tregojnë njerëzit e maskuar që presin me brisk kurrizin e tyre dhe më pas e godasin atë me shkopinj prej druri.

Pavarësisht se Kisha Katolike e kundërshton fuqishëm këtë rit, ai kryet prej vitesh, ndërkohë që kjo skenë e frikshme shihet edhe nga fëmijët. (TemA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close