Histori

  26/03/2024

  Tre kulturat që i dhanë jetë qytetërimit

  SUMERIANËT Rajoni më jugor i Mesopotamisë, Sumeri përfshinte Irakun e sotëm jugor dhe Kuvajtin. Sumeri u banua për herë të…
  26/03/2024

  Qytetet e para të botës

  Me burimin e qëndrueshëm të ushqimit, njerëzit u mblodhën në Mesopotami dhe formuan qytetet e para Mesopotamia ishte shtëpia e…
  26/03/2024

  UR-i, kryeqyteti i Mesopotamisë

  Qyteti i Urit, në Irakun e sotëm, është një nga metropolet më të vjetra të njerëzimit dhe nën Dinastinë e…
  01/03/2024

  Cili ishte revolucioni politik më i rëndësishëm is shekullit XX?

  Është e vështirë të thuhet se cili revolucion ishte më i rëndësishmi, qoftë edhe sepse historianët ende nuk pajtohen se…
  09/01/2024

  5 gabimet ushtarake që kanë vendosur fatin e Luftës së Dytë Botërore

  Vonesa aleate në mbrojtjen e Skandinavisë Tashmë nuk kishte më çfarë të bëhej. Trupat aleate më 18 qershor 1940 ua…
  06/01/2024

  Disfata e madhe e Urdhërit të Teutonëve: Beteja e Tannenbergut, e vitit 1410

  Beteja e Grunwald – Tannenberg (15 korrik 1410) është një prej evenimenteve më domethënës të epokës mesjetare për Europën Verilindore…

  Filozofi

   12/04/2024

   “Kompleksi ynë i Prometeut”

   Dan Carlin, një politolog dhe krijues podcast-esh, foli me Big Think për instinktin në dukje të pandalshëm të njerëzimit drejt…
   17/12/2023

   Marcus Aurelius: Filozofia e një Perandori

   Në mesin e fushatave brutale kundër popujve gjermanikë të Danubit, perandori Marcus Aurelius shkroi një sërë reflektimesh, që e vendosën…
   25/11/2023

   Optimisti Thomas Hobbes

   John Gray* Kur Thomas Hobbes e përshkroi jetën në gjendjen e natyrshme si “vetmitare, të varfër, të shpifur, të shëmtuar…
   10/11/2023

   Të pasur dhe besimtarë? Ja çfarë thonë 5 fetë kryesore për paranë

   Duke qenë se paraja ka qenë në qendër të shoqërisë njerëzore për 5000 vjet, nuk është çudi që të gjitha…
   09/10/2023

   Filozofi / Kush ishte Talesi i Melitit

   I pranuar përgjithësisht si filozofi i parë analitik që doli në historinë intelektuale perëndimore, Talesi është i njohur për mënyrën…
   11/07/2023

   Pse debatet janë budallallëk dhe të rrezikshëm, sipas PLATONIT

   Ka një ndryshim midis dialektikës dhe debatit. Kur takoni dikë me një pikëpamje të ndryshme nga e juaja, me siguri…
   03/06/2023

   FILOZOFI / Disiplina e HESHTJES, sipas Pitagorës

   Disiplina e Heshtjes së Pitagorës synonte të formonte një mendje më reflektuese përmes kontrollit të të folurit. Me këtë praktikë…
   03/06/2023

   Katër përgjigje filozofike mbi kuptimin e jetës

   Nga Scotty Hendricks Një pyetje e zakonshme që u bëhet filozofëve dhe guruve është:”Cili është kuptimi i jetës?”.Është pa dyshim…
   25/05/2023

   Si të sundoni mbi emocionet tuaja, këshilla e një mbreti-filozof

   Nga Kevin Dikinson Mark Aureli e sundoi Romën në një kohë të trazuar. Murtaja Antonine e dërrmoi perandorinë. Dy luftëra…
   23/05/2023

   Kuptimi i jetës, sipas psikologut Carl Jung

   Sipas psikologut Carl Jung, aspekti themelor i ekzistencës sonë është transcendenca. Me fjalë të tjera, sipas filozofit, individi duhet të…

   Reel

    20/04/2023

    Bota.al udhëtime / Shkojmë në Tenerife, Ishujt kanarie

    “Në cilindo muaj që ta vizitoni Tenerifen, është gjithmonë ngrohtë gjatë ditës dhe ftohtë gjatë natës,” shkruan Raque Sanchez në…
    13/04/2023

    VIDEO / Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

    Kohët e fundit po flitet gjithmonë e  më shumë për Inteligjencën Artficiale. Prandaj është e domosdoshme  që të njohim pikat…
    10/04/2023

    Pamje nga Boga e Malësisë së Madhe, një mrekulli e natyrës shqiptare

    Bota.al ju sjell disa pamje fantastike të këtyre ditëve të prillit, nga Boga e Malësisë së Madhe. Një mrekulli e…
    28/01/2022

    Këto janë disa nga arsyet se pse jugu i Italisë do t’ju mahnisë. Duhet ta vizitoni…

    E dimë tashmë që veriu i Italisë është më i pasur ekonomikisht. Ai ka gjithashtu edhe disa nga pikat më…

    FOTOGRAFI

     13/04/2023

     Fotografi të rralla, që nuk do i shikoni kurrë në librat e historisë

     Këto foto me ngjyra të së kaluarës që të lënë pa fjalë, duhet të shihen për t’u besuar. Momentet e…
     21/11/2021

     E vlerësuar si një ndër fotot më të trishta në botë, e dini se cili është kuptimi i saj?

     Me siguri këtë foto duhet ta keni parë të shpërndarë kohët e fundit nëpër rrjetet sociale në faqe të ndryshme.…
     05/07/2020

     FOTOGRAFITE / “Parajsa” e alpeve shqiptare

     Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të…
     05/07/2020

     Fshati shqiptar që konkurron me jugun e Francës

     Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamje nga transformimi i fshatit turistik të Dhërmiut. “Mirëmëngjes dhe me këtë tjetër fshat…
     18/04/2019

     Fotografi shumë të rralla, që tregojnë Notre Dame në vitet 1800

     Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili…
     18/03/2019

     Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

     Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë…
     Back to top button