11/05/2021

  Mos e ëndërroni lumturinë, thjesht punoni shumë për ta arritur

  08/05/2021

  Pesë mitet e mëdha rreth Luftës së Dytë Botërore

  08/05/2021

  Pendesa e Malit të Zi, ilustron më së miri rreziqet e investimeve kineze

  07/05/2021

  Si ta mbrojmë sërish botën e lirë. Analiza e Chris Patten

  07/05/2021

  Taksë universale mbi kompanitë shumëkombëshe, për të mbështetur zhvilliminekonomik

  07/05/2021

  Ja si Google planifikon të na paralajmërojë, para se të godasë një tërmet

  07/05/2021

  Rritja e fuqisë së gjigantëve të teknologjisë po i shqetëson qeveritë

  07/05/2021

  Yjet e futbollit: Të famshëm sepse janë të pasur, apo të pasur sepse janë të famshëm?

   Pesë mitet e mëdha rreth Luftës së Dytë Botërore

   Miti i rremë: Ferdinand Magelani nuk udhëtoi vërtet rreth e përqark botës

   Legjenda e Napoleonit është e gjallë dhe përçarëse si kurrë më parë

   Rusia dëshiron të klonojë luftëtarët antikë Skithianë

   KUJTIMET / Si i shkarkoi Ronald Reagani, 11,345 kontrollorë të trafikut ajror

   Pesë qytete legjendare të humbura, që nuk janë gjetur kurrë

   Qasja e grekëve të lashtë ndaj rrezikut, dhe mësimet që mund t’i ofrojë botës moderne

   A e falsifikoi Amelia Erhart vde kjen e saj?

   Miti i kahershëm i mon strave të detit, ka një shpjegim shumë të thjeshtë

   Kulla e Babelit: Legjenda që lindi nga Etemenanki i Babilonisë

    19/04/2021

    Parashikimi i PAOLO FOX për ditën e martë, 20 prill 2021

    Dashi Shpatullat ju dhembin sepse keni marrë përsipër përgjegjësi të shumta, por ky është një vit që ju lejon të…
    19/04/2021

    Cilin libër zgjidhni? Do t’ju tregojë rrugën që do t’ju çojë drejt suksesit

    Çfarë libri keni zgjedhur? Nëse keni zgjedhur: Nr. 1 Të gjitha vendimet duhet të zgjidhen nga ju. Jepi vetes kohë…
    19/04/2021

    Zgjidhni një emoji dhe zbuloni se çfarë lloj personi jeni

    1. Ju jeni një person shumë i pavarur. Nuk iu pëlqejnë ballafaqimet dhe përpiqeni të ekuilibroni nevojën tuaj për liri…
    19/04/2021

    Zgjidhni një letër dhe do të mësoni më shumë për të ardhmen tuaj

    Nëse keni zgjedhur: N.1 Suksesi iu pret në të ardhmen e afërt, dhe përveç kësaj, do të gjeni miq të…
    19/04/2021

    Zgjidhni një shtëpi dhe mësoni gjithçka për personalitetin tuaj

    Nuk ka asgjë më argëtuese sesa të përpiqemi të dallojmë personalitetin tonë përmes një testi irracional  në internet. Sipas studimeve,…
    19/04/2021

    Tre shenjat e Horoskopit, që nuk duhet t’u besoni kurrë

    Besueshmëria është një tipar kryesor kur stabilizon një marrëdhënie të çdo lloji: miqësi, dashuri, punë. Disa njerëz thjesht nuk duken…
     05/07/2020

     FOTOGRAFITE / “Parajsa” e alpeve shqiptare

     Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të…
     05/07/2020

     Fshati shqiptar që konkurron me jugun e Francës

     Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamje nga transformimi i fshatit turistik të Dhërmiut. “Mirëmëngjes dhe me këtë tjetër fshat…
     18/04/2019

     Fotografi shumë të rralla, që tregojnë Notre Dame në vitet 1800

     Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili…
     18/03/2019

     Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

     Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë…
     12/03/2019

     20 fotografi kafshësh, që do jua shërojnë shpirtin më shumë se psikoterapia

     Disa kafshë kanë një aftësi të jashtëzakonshme të të sjellin buzëqeshjen, edhe kur je e mërzitur. Qoftë kur janë shumë…
     19/11/2018

     20 vende që do ju bëjnë të harroni se ndodheni në Planetin Tokë

     Ka kaq shumë vende të mahnitshme në Tokë, të bëra nga njeriu dhe nga natyra, por disa prej tyre duken…
     16/11/2018

     FOTO: Kuqja e madhe

     Shkretëtirën Namibit shtrihet për më shumë se dy mijë kilometra përgjatë bregut të Afrikës Perëndimore, mes Angolës, Namibisë dhe Afrikës…
     16/11/2018

     FOTO: Jepu pedaleve, ose vdis

     Në këtë foto shfaqen rreth pesëdhjetë çiklistë të guximshëm që morën pjesë në një garë masive përgjatë cirkuitit më të…
     23/07/2018

     Foto misterioze të mrekullive, që Toka i ka fshehur në fundin e oqeaneve

     E dimë që treçereku i planetit është ujë. Nëse ka gjëra kaq të pabesueshme mbi tokë, imagjinoni mrekullitë që mund…
     05/07/2018

     Koleksioni privat i fotove të një ushtari, që iu vodh censurës së Luftës së Parë Botërore

     Ushtari amerikan, James Moses mori pjesë në Luftën e Parë Botërore si shofer ambulance në shërbim të ushtrisë franceze, duke…
     Back to top button
     Close
     Close