Magazine

  Kush janë 10 qytetet më të mëdha në botë, atraksionet dhe sfidat e tyre

  Nga James Cutmore Pasi popullsia globale arriti në 8 miliardë më 15 nëntor 2022, janë…
  Histori

  Epoka e “vogël” Akullnajore: Pse ndodhi një valë e të ftohtit ekstrem për 500 vite

  Angli, gjysma e dytë e shekullit XIV. Valët e të ftohtit po shkatërron gradualisht të…
  Magazine

  Yuval Noah Harari : Inteligjenca Artificiale mund t’i japë fund historisë së dominuar nga njerëzit

  Nga Yuval Noah Harari Frika nga Inteligjenca Artificiale (AI) e ka përndjekur njerëzimin që nga…
  Personazhe

  Elon Musk, një gjeni apo budalla?

  Nga Simon Hunt Kur bleu Twitter në tetorin e vitit të kaluar, Elon Musk paraqiti…
  Filozofi

  Si të sundoni mbi emocionet tuaja, këshilla e një mbreti-filozof

  Nga Kevin Dikinson Mark Aureli e sundoi Romën në një kohë të trazuar. Murtaja Antonine…
  Teknologji

  ChatGPT ishte një ngjarje si ”Mjellma e Zezë”

  ChatGPT u bë i disponueshëm publikisht 6 muaj më parë. Chatbot tashmë ka përmirësuar çmimet…
  Magazine

  Matematikanët sugjerojnë “rregullin 37%” për vendimet më të mëdha të jetës

  Sa opsione duhet të provoni përpara se të angazhoheni? Ky njihet si problemi optimal i…
  Horizonti.al

  Michio Kaku: Në botën e re të informatikës kuantike, gjithçka që njohim do të kthehet përmbys

  Nga Sam Leith Nëse keni menduar ndonjëherë se si do të funksiononte një mantel që…
  Magazine

  “Luanët e tastierës”, si shpjegohet agresioni që fshihet pas një ekrani

  Nga Elena Bernabè “Urrejtësit e mëdhenj synojnë veten e tyre. Ata sëmuren nga urrejtja. I…
  Magazine

  Antiheronjtë: Përse na magjepsin?

  Nëse superheroi devijon nga rruga e mirësisë, ai do të bëjë të pamundurën për t’u…

  Histori

   26/05/2023

   Gjashtë festimet pagane që përdoreshin dikur për të pritur ardhjen e Pranverës

   Pas një dimri të gjatë e të ftohtë, nuk ka asgjë më të bukur se të shohësh lulet e para…
   26/05/2023

   Epoka e “vogël” Akullnajore: Pse ndodhi një valë e të ftohtit ekstrem për 500 vite

   Angli, gjysma e dytë e shekullit XIV. Valët e të ftohtit po shkatërron gradualisht të gjitha vreshtat dhe ullinjtë në…
   22/05/2023

   Udhëheqës të mëdhenj të historisë: Aleksandri i Madh

   I lindur në vitin 356 para Krishtit, Aleksandri ishte një pushtues legjendar që transformoi historinë. Ai pushtoi territore të gjera…
   22/05/2023

   Grykësia – Rrethi i Tretë i Ferrit

   Rrethi i tretë i ferrit, Grykësia, paraqet një përshkrim të tmerrshëm të pasojave të kënaqjes së tepërt në ushqim dhe…
   09/05/2023

   6 betejat më vdekjeprurëse të Luftës së Parë Botërore

   Beteja e Parë e Marnës (6 – 9 shtator 1914) Numri i viktimave: 150000 Një nga betejat e para me…
   30/04/2023

   Këta ishin aktorët kryesorë në kryqëzimin e Jezu Krishtit

   Në terma praktike, historia e kryqëzimit të Jezusit fillon në momentin kur ai u tradhëtua. Që nga ky moment, deri…

   Filozofi

    25/05/2023

    Si të sundoni mbi emocionet tuaja, këshilla e një mbreti-filozof

    Nga Kevin Dikinson Mark Aureli e sundoi Romën në një kohë të trazuar. Murtaja Antonine e dërrmoi perandorinë. Dy luftëra…
    23/05/2023

    Kuptimi i jetës, sipas psikologut Carl Jung

    Sipas psikologut Carl Jung, aspekti themelor i ekzistencës sonë është transcendenca. Me fjalë të tjera, sipas filozofit, individi duhet të…
    23/05/2023

    Strategji stoike për të qenë më të lumtur

    Mendimi stoik synon të gjejë lumturinë përmes guximit për të dhënë më të mirën edhe në situata të vështira Për…
    23/05/2023

    Nirvana: Gjendja e çlirimit total

    Nirvana është një nga konceptet më të rëndësishme në Budizëm, Jainizëm dhe Hinduizëm, një gjendje që mund të arrihet vetëm…
    22/05/2023

    Bertrand Russell: Filozofia e paqes dhe logjikës

    Në vitin 1950 Bertrand Russell fitoi Çmimin Nobel për Letërsinë. Ky çmim erdhi për shkrimet e tij të rëndësishme mbi…
    13/05/2023

    Nagomi: Filozofia japoneze e gjetjes së ekuilibrit në një jetë të trazuar

    Mund të jetë e vështirë të gjesh një ndjenjë ekuilibri në turbulencat e jetës moderne. Kenichiro “Ken” Mogi beson se…
    09/05/2023

    Robert Waldinger: Lumturia varet nga ajo që na mungon

    Nga Aser García Rada Psikiatri Robert Waldinger praktikon atë që predikon. Si drejtor i Studimit për Zhvillimin e të Rriturve…
    09/05/2023

    Filozofi 101-vjeçar Edgar Morin: Sa herë që më pushton forca e jetës, fantazma e vdekjes tërhiqet

    Nga Jaime Villanueva Edgar Morin është një njeri me një mision. Një mision i papërfunduar, që nuk mund të shtyhet…
    21/04/2023

    Pse jemi të vetmit njerëz në Univers, dhe pse kjo ka rëndësi për të ardhmen tonë kolektive

    Për mijëvjeçarë të tërë, ndarjet fisnore qeverisnin njerëzimin. Por ajo që ishte e mirë për paraardhësit tanë dhe mbijetesën e…
    20/04/2023

    Pse Aristoteli mendonte që Filozofia është qëllimi më i lartë i njeriut

    Monte Johnson Fjala Ergon në greqisht do të thotë “punë” ose “detyrë”, ose “produkt”, ose “funksion”. Termi përdoret kryesisht në…

    Reel

     20/04/2023

     Bota.al udhëtime / Shkojmë në Tenerife, Ishujt kanarie

     “Në cilindo muaj që ta vizitoni Tenerifen, është gjithmonë ngrohtë gjatë ditës dhe ftohtë gjatë natës,” shkruan Raque Sanchez në…
     13/04/2023

     VIDEO / Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

     Kohët e fundit po flitet gjithmonë e  më shumë për Inteligjencën Artficiale. Prandaj është e domosdoshme  që të njohim pikat…
     10/04/2023

     Pamje nga Boga e Malësisë së Madhe, një mrekulli e natyrës shqiptare

     Bota.al ju sjell disa pamje fantastike të këtyre ditëve të prillit, nga Boga e Malësisë së Madhe. Një mrekulli e…
     28/01/2022

     Këto janë disa nga arsyet se pse jugu i Italisë do t’ju mahnisë. Duhet ta vizitoni…

     E dimë tashmë që veriu i Italisë është më i pasur ekonomikisht. Ai ka gjithashtu edhe disa nga pikat më…

     FOTOGRAFI

      13/04/2023

      Fotografi të rralla, që nuk do i shikoni kurrë në librat e historisë

      Këto foto me ngjyra të së kaluarës që të lënë pa fjalë, duhet të shihen për t’u besuar. Momentet e…
      21/11/2021

      E vlerësuar si një ndër fotot më të trishta në botë, e dini se cili është kuptimi i saj?

      Me siguri këtë foto duhet ta keni parë të shpërndarë kohët e fundit nëpër rrjetet sociale në faqe të ndryshme.…
      05/07/2020

      FOTOGRAFITE / “Parajsa” e alpeve shqiptare

      Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të…
      05/07/2020

      Fshati shqiptar që konkurron me jugun e Francës

      Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamje nga transformimi i fshatit turistik të Dhërmiut. “Mirëmëngjes dhe me këtë tjetër fshat…
      18/04/2019

      Fotografi shumë të rralla, që tregojnë Notre Dame në vitet 1800

      Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili…
      18/03/2019

      Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

      Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë…
      Back to top button