Histori

  30/06/2024

  A ishte opiumi financuesi i Perandorisë Britanike?

  Dhe Britania bëri më shumë se thjesht të përfitonte nga droga; ajo edhe luftoi për të. Në 1839-42 dhe 1856-60,…
  30/06/2024

  Dita e fundit e Bashkimit Sovjetik

  25 dhjetor 1991, Moskë: Si ka ndodhur realisht rënia e Bashkimit Sovjetik. Një libër i një dëshmitari okular na e…
  30/06/2024

  KOSTANDINOPOJA / Kështu e ngriti Kostandini, qendrën e re të Bizantit

  Kur Konstantini I vendosi që të ngrinte Kostandinopojën në vendin e Bizantit të dikurshëm, Roma kishte kohë që nuk ishte…
  04/06/2024

  Kalifati abasid / Qytetërimi islamik, si shtëpi e dijes

  Me ardhjen e dinastisë abbaside dhe krijimin e kryeqytetit të ri, Bagdadit, qytetërimi islamik jetoi një epokë lulëzimi maksimal. Për…
  04/06/2024

  Watergate / Skandali që rrëzoi një president

  Kanë kaluar 45 vjet që nga ngjarja në kompleksin e zyrave të Uotergejtit në Uashington. Incidenti i qershorit 1972, fillimisht…
  01/06/2024

  Strategët më të mëdhenj ushtarakë të historisë

  Ndërsa disa nga mendjet më të mëdha ushtarake në histori e shfaqën gjenialitetin e tyre taktik në fushën e betejës,…

  Filozofi

   01/07/2024

   Budallai inteligjent

   Eshtë e rëndësishme të kuptojmë se sjellja prej budallenjsh nuk ështe e kufizuar vetëm tek njerëzit me të ashtuquajturin “nivel…
   30/06/2024

   Friedrich Nietzsche: Një jetë e realizuar kërkon t’u bësh ballë dhe jo bisht vështirësive

   Filozofi, poeti, kompozitori dhe shkrimtari Friedrich Nietzsche (15 tetor,1844-25 gusht,1900) është burri më i qëndrueshëm dhe me më shumë ndikim…
   30/06/2024

   Çelsi i një stoiku drejt paqes mendore

   “Ka më shumë gjëra që mund të na frikësojnë se sa të na shtypin. Ne vuajmë më shpesh nga imagjinata…
   28/06/2024

   7 premtimet e Zotit për njeriun

   1. Unë do të jem me ty Isaiah 43:2 “Kur të kalosh mespërmes ujërave unë do të jem me ty;…
   04/06/2024

   “Kompleksi ynë i Prometeut”

   Dan Carlin, një politolog dhe krijues podcast-esh, foli me Big Think për instinktin në dukje të pandalshëm të njerëzimit drejt…
   17/12/2023

   Marcus Aurelius: Filozofia e një Perandori

   Në mesin e fushatave brutale kundër popujve gjermanikë të Danubit, perandori Marcus Aurelius shkroi një sërë reflektimesh, që e vendosën…
   25/11/2023

   Optimisti Thomas Hobbes

   John Gray* Kur Thomas Hobbes e përshkroi jetën në gjendjen e natyrshme si “vetmitare, të varfër, të shpifur, të shëmtuar…
   10/11/2023

   Të pasur dhe besimtarë? Ja çfarë thonë 5 fetë kryesore për paranë

   Duke qenë se paraja ka qenë në qendër të shoqërisë njerëzore për 5000 vjet, nuk është çudi që të gjitha…
   09/10/2023

   Filozofi / Kush ishte Talesi i Melitit

   I pranuar përgjithësisht si filozofi i parë analitik që doli në historinë intelektuale perëndimore, Talesi është i njohur për mënyrën…
   11/07/2023

   Pse debatet janë budallallëk dhe të rrezikshëm, sipas PLATONIT

   Ka një ndryshim midis dialektikës dhe debatit. Kur takoni dikë me një pikëpamje të ndryshme nga e juaja, me siguri…

   Reel

    20/04/2023

    Bota.al udhëtime / Shkojmë në Tenerife, Ishujt kanarie

    “Në cilindo muaj që ta vizitoni Tenerifen, është gjithmonë ngrohtë gjatë ditës dhe ftohtë gjatë natës,” shkruan Raque Sanchez në…
    13/04/2023

    VIDEO / Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

    Kohët e fundit po flitet gjithmonë e  më shumë për Inteligjencën Artficiale. Prandaj është e domosdoshme  që të njohim pikat…
    10/04/2023

    Pamje nga Boga e Malësisë së Madhe, një mrekulli e natyrës shqiptare

    Bota.al ju sjell disa pamje fantastike të këtyre ditëve të prillit, nga Boga e Malësisë së Madhe. Një mrekulli e…
    28/01/2022

    Këto janë disa nga arsyet se pse jugu i Italisë do t’ju mahnisë. Duhet ta vizitoni…

    E dimë tashmë që veriu i Italisë është më i pasur ekonomikisht. Ai ka gjithashtu edhe disa nga pikat më…

    FOTOGRAFI

     13/04/2023

     Fotografi të rralla, që nuk do i shikoni kurrë në librat e historisë

     Këto foto me ngjyra të së kaluarës që të lënë pa fjalë, duhet të shihen për t’u besuar. Momentet e…
     21/11/2021

     E vlerësuar si një ndër fotot më të trishta në botë, e dini se cili është kuptimi i saj?

     Me siguri këtë foto duhet ta keni parë të shpërndarë kohët e fundit nëpër rrjetet sociale në faqe të ndryshme.…
     05/07/2020

     FOTOGRAFITE / “Parajsa” e alpeve shqiptare

     Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të…
     05/07/2020

     Fshati shqiptar që konkurron me jugun e Francës

     Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamje nga transformimi i fshatit turistik të Dhërmiut. “Mirëmëngjes dhe me këtë tjetër fshat…
     18/04/2019

     Fotografi shumë të rralla, që tregojnë Notre Dame në vitet 1800

     Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili…
     18/03/2019

     Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

     Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë…
     Back to top button