Magazine

  Pse mësimet e Sun Tzu mbeten të preferuarat e udhëheqësve të sotëm politikë

  Nga John Grey Në një postim në Twitter në korrikun e vitit 2012, Donald Trump,…
  Histori

  Deri 3000 vite më parë ishin një super-fuqi, çfarë ndodhi me “Popujt e Detit”?

  Që në fillimet e njerëzimit, qytetërimet janë shfaqur dhe zhdukur, duke na lënë pas artefakte,…
  Magazine

  Liam Neeson: Është një dhuratë të gjesh një arsye për t’u ngritur nga shtrati çdo mëngjes

  Nga Juan Sanguino Në shumë raste, Liam Neeson, 70 vjeç, është krahasuar me një “pemë…
  Magazine

  Henry Miller dhe Himni i tij për lumturinë

  Për ata që e censuronin ishte “një pus i zi”. Por përtej skenave erotike, romani…
  Magazine

  Si gjenetika përcakton zgjedhjet tona të jetës

  Nga David Cox Në thellësitë nëntokësore të një godine prej graniti në periferi të kryeqytetit…
  Teknologji

  Feudalizmi dixhital

  Nga Najat El Hachmi Sa herë që hyj në internet, marr të njëjtin mesazh pa…
  Magazine

  Katër arsyet pse duhet të lexoni libra të vjetër klasikë

  Nga Kevin Dikinson “Big Think” Imagjinoni sikur po kërkoni librin e ardhshëm që do të…
  Magazine

  “Katër gazeta janë më të frikshme se një mijë bajoneta”

  Vlera e propagandës, që në kohën e Napoleonit Luftrat Napoleonike nuk ishin të parat që…
  Horizonti.al

  Hapësira dhe koha mund të jenë një iluzion?

  Vite më parë, bota e fizikës kremtoi 100-vjetorin e teorisë së përgjithshme të relativitetit të…
  Filozofi

  Katër përgjigje filozofike mbi kuptimin e jetës

  Nga Scotty Hendricks Një pyetje e zakonshme që u bëhet filozofëve dhe guruve është:”Cili është…

  Histori

   05/06/2023

   Deri 3000 vite më parë ishin një super-fuqi, çfarë ndodhi me “Popujt e Detit”?

   Që në fillimet e njerëzimit, qytetërimet janë shfaqur dhe zhdukur, duke na lënë pas artefakte, histori dhe legjenda misterioze. Popujt…
   03/06/2023

   Dhjetë familjet më të fuqishme të të gjitha kohërave

   ROTHSCHILD, BANKIERE (1744-SOT) Brenda pak vitesh, Rothschildët kaluan nga getoja e hebrenjve në Frankfurt, Gjermani, në akumulimin e një pasurie…
   03/06/2023

   Auguste Piccard: Njeriu që arriti në hapësirë 92 vjet më parë

   Auguste Piccard, fizikan, shpikës dhe eksplorues zviceran, zë një vend të rëndësishëm në historinë e eksplorimit të hapësirës. Gati një…
   01/06/2023

   Tetë udhëtimet e lashta që e ndryshuan botën

   Përgjatë gjithë historisë njerëzore, e panjohura i ka nxitur eksploruesit të nisin udhëtimet e guximshme në ujëra të pa eksploruara.…
   29/05/2023

   John D. Rockerfeller: “Leckamani” që u bë miliarder

   Në zemër të qytetit të Nju Jorkut, mes rrokaqiejve të lartë dhe rrugëve plot zhurmë, u shfaq një burrë që…
   29/05/2023

   Gjashtë metodat e lashta romake për parashikimin e së ardhmes

   Parashikimi – arti i marrjes së njohurive për të ardhmen apo udhëzimit përmes mjeteve të mbinatyrshme – ishte një element…

   Filozofi

    03/06/2023

    FILOZOFI / Disiplina e HESHTJES, sipas Pitagorës

    Disiplina e Heshtjes së Pitagorës synonte të formonte një mendje më reflektuese përmes kontrollit të të folurit. Me këtë praktikë…
    03/06/2023

    Katër përgjigje filozofike mbi kuptimin e jetës

    Nga Scotty Hendricks Një pyetje e zakonshme që u bëhet filozofëve dhe guruve është:”Cili është kuptimi i jetës?”.Është pa dyshim…
    25/05/2023

    Si të sundoni mbi emocionet tuaja, këshilla e një mbreti-filozof

    Nga Kevin Dikinson Mark Aureli e sundoi Romën në një kohë të trazuar. Murtaja Antonine e dërrmoi perandorinë. Dy luftëra…
    23/05/2023

    Kuptimi i jetës, sipas psikologut Carl Jung

    Sipas psikologut Carl Jung, aspekti themelor i ekzistencës sonë është transcendenca. Me fjalë të tjera, sipas filozofit, individi duhet të…
    23/05/2023

    Strategji stoike për të qenë më të lumtur

    Mendimi stoik synon të gjejë lumturinë përmes guximit për të dhënë më të mirën edhe në situata të vështira Për…
    23/05/2023

    Nirvana: Gjendja e çlirimit total

    Nirvana është një nga konceptet më të rëndësishme në Budizëm, Jainizëm dhe Hinduizëm, një gjendje që mund të arrihet vetëm…
    22/05/2023

    Bertrand Russell: Filozofia e paqes dhe logjikës

    Në vitin 1950 Bertrand Russell fitoi Çmimin Nobel për Letërsinë. Ky çmim erdhi për shkrimet e tij të rëndësishme mbi…
    13/05/2023

    Nagomi: Filozofia japoneze e gjetjes së ekuilibrit në një jetë të trazuar

    Mund të jetë e vështirë të gjesh një ndjenjë ekuilibri në turbulencat e jetës moderne. Kenichiro “Ken” Mogi beson se…
    09/05/2023

    Robert Waldinger: Lumturia varet nga ajo që na mungon

    Nga Aser García Rada Psikiatri Robert Waldinger praktikon atë që predikon. Si drejtor i Studimit për Zhvillimin e të Rriturve…
    09/05/2023

    Filozofi 101-vjeçar Edgar Morin: Sa herë që më pushton forca e jetës, fantazma e vdekjes tërhiqet

    Nga Jaime Villanueva Edgar Morin është një njeri me një mision. Një mision i papërfunduar, që nuk mund të shtyhet…

    Reel

     20/04/2023

     Bota.al udhëtime / Shkojmë në Tenerife, Ishujt kanarie

     “Në cilindo muaj që ta vizitoni Tenerifen, është gjithmonë ngrohtë gjatë ditës dhe ftohtë gjatë natës,” shkruan Raque Sanchez në…
     13/04/2023

     VIDEO / Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

     Kohët e fundit po flitet gjithmonë e  më shumë për Inteligjencën Artficiale. Prandaj është e domosdoshme  që të njohim pikat…
     10/04/2023

     Pamje nga Boga e Malësisë së Madhe, një mrekulli e natyrës shqiptare

     Bota.al ju sjell disa pamje fantastike të këtyre ditëve të prillit, nga Boga e Malësisë së Madhe. Një mrekulli e…
     28/01/2022

     Këto janë disa nga arsyet se pse jugu i Italisë do t’ju mahnisë. Duhet ta vizitoni…

     E dimë tashmë që veriu i Italisë është më i pasur ekonomikisht. Ai ka gjithashtu edhe disa nga pikat më…

     FOTOGRAFI

      13/04/2023

      Fotografi të rralla, që nuk do i shikoni kurrë në librat e historisë

      Këto foto me ngjyra të së kaluarës që të lënë pa fjalë, duhet të shihen për t’u besuar. Momentet e…
      21/11/2021

      E vlerësuar si një ndër fotot më të trishta në botë, e dini se cili është kuptimi i saj?

      Me siguri këtë foto duhet ta keni parë të shpërndarë kohët e fundit nëpër rrjetet sociale në faqe të ndryshme.…
      05/07/2020

      FOTOGRAFITE / “Parajsa” e alpeve shqiptare

      Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të…
      05/07/2020

      Fshati shqiptar që konkurron me jugun e Francës

      Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamje nga transformimi i fshatit turistik të Dhërmiut. “Mirëmëngjes dhe me këtë tjetër fshat…
      18/04/2019

      Fotografi shumë të rralla, që tregojnë Notre Dame në vitet 1800

      Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili…
      18/03/2019

      Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

      Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë…
      Back to top button