Lifestyle

A e dini se çfarë është magjia e Gluggavedur?

Si është moti aty ku je? Nëse jeni në thellësi të vjeshtës apo dimrit, shanset janë që është gri, i ftohtë dhe ndoshta pak shi. Ky lloj moti është quajtur me dashuri ‘gluggavedur’ në Islandë, që përkthehet në “mot dritareje” – lloji i motit, ku nuk është veçanërisht mirë të jesh jashtë, por është e mrekullueshme ta shijosh nga brenda.

Ndërsa shumë prej nesh janë të njohur me këtë mot, a mundeni ta mbani mend herën e fundit kur jeni ulur pranë një dritareje për të vlerësuar vërtet skenën jashtë? Jeta moderne është me ritme të shpejta, kjo është e pamohueshme. Të lejosh veten për të ngadalësuar kërkon mund, por duke i dhënë vetes hapësirën për të bërë këtë gjë, ju bëni të mundur që gjëra të pabesueshme të ndodhin.

Kur ngadalësojmë, mund të jemi më të vëmendshëm në jetën tonë të përditshme. Ne mund të ripërqendrohemi në atë që është e rëndësishme për ne dhe t’i japim përparësi kujdesit për veten. Ne i japim vetes një ndjenjë të hapësirës së bardhë, ku nuk duhet të ‘bëjmë’ asgjë; thjesht mund të JEMI. Në këto momente krijimtaria lulëzon, frymëzimi dhe momentet ‘aha’ burojnë nga qetësia – si sytha në një pemë që ka kohë që ka fjetur.

Pra, si përshtatet gluggavedur në gjithë këtë? Epo, mund të shërbejë si një nxitje e përsosur për të marrë frymë. Kur të vijë moti i dritares, pyesni veten, a mund të gjej pak kohë për t’u përkulur pranë dritares? Nuk duhet të jetë një ditë e tërë (edhe pse nëse mundeni, bëjeni!). Edhe 10 minuta për të ndaluar dhe për të parë pikat që trokasin mbi qleq, mund të kenë një efekt të fuqishëm.

Ne e dimë se kalimi i kohës në natyrë ka një ndikim pozitiv mbi shëndetin tonë mendor, por a mund të korrim disa nga këto përfitime nga një dritare? Shikimi i botës që kalon para syve, mund të na ndihmojë të ndihemi më të lidhur, ndërsa shohim se si ne formojmë një pjesë të këtij ekosistemi kompleks në tokë.

Shikimi i qiellit të paanë, mund të ngjall gjithashtu një ndjenjë frike – dhe kjo, sipas një studimi të publikuar nga Shoqata për Shkencën Psikologjike, në fakt mund të ndryshojë perceptimin tonë për kohën. Studimi zbuloi se kur ndjejmë frikë, priremi të besojmë se koha është më e bollshme.

Po kështu, gluggavedur mund të na zhvendosë në një gjendje mendore soditëse. Kur e lejojmë veten të pushojmë dhe të vëzhgojmë, të menduarit tonë ngadalësohet. Shqetësimet mund të zbehen në sfond dhe mund ta gjeni veten duke lënë të lindin pyetje më të thella. Kjo mund të jetë koha e përsosur për ditar. Më në fund mund të ndiheni në gjendje ta zgjidhni atë problem, apo edhe të bëni një zbulesë. Filloni duke shkruar për motin që po shikoni dhe si ju bën të ndiheni, dhe shikoni se ku shkoni prej aty.

Nëse të shkruarit nuk është pika juaj e fortë, mund të dëshironi të eksploroni diçka tjetër krijuese. Kjo mund të jetë skicimi ose pikturimi i asaj që shihni, qëndisja ose thurja – çdo gjë që ju ndihmon të relaksoheni dhe të argëtoheni pak.

Përndryshe, ju mund të keni një ndjenjë arratie. Në këtë rast, një libër i mirë mund të jetë një shoqërues ideal i gluggavedur. Leximi ndihmon për të reduktuar stresin, kështu që lëreni veten të humbni në një histori ndërsa shiu që troket në dritare ofron kolonën zanore të përsosur.

Sigurisht, gluggavedur ofron gjithashtu një shans të shkëlqyer për të praktikuar vëmendjen. Kushtimi i vëmendjes këtu dhe tani na ndihmon të ndihemi më të qetë dhe të përballojmë më mirë emocionet e vështira. Ju mund të praktikoni vëmendjen thjesht duke u kthyer në atë që mund të shihni, dëgjoni, nuhasni dhe ndjeni – një ushtrim i mrekullueshëm për t’u provuar ndërsa jeni komodë lart nga një dritare.  

Ekziston edhe meditimi i ndërgjegjes; provoni një aplikacion si Headspace ose Calm për t’ju udhëhequr.

Pra, herën tjetër që të shikoni jashtë dhe vini re një mot të errët dhe të zymtë, mos e lejoni që të vendosë një amortizues në ditën tuaj. Në vend të kësaj, shikojeni atë si një mundësi për të ngadalësuar, relaksohuni dhe përqafoni gluggavedur, sepse asgjë nuk mund të prishë ditën tuaj.

Gluggavedur: Si ta bëni speciale

Ja disa mënyra se si mund ta bëni atë një përvojë të këndshme.

• Vishni pragun e dritares:

Vendosni disa dekorime sezonale, shtoni disa bimë, lule ose xhingla dekorative. Bëjeni dritaren tuaj një vend të bukur dhe inkurajoni veten të kaloni më shumë kohë atje.

• Aromatizoni hapësirën: 

Digjni pak temjan, aromaterapi vajra, ose një qiri aromatik ndërsa shikoni motin. Kjo mund të përmirësojë përvojën dhe, në varësi të aromave që zgjidhni, të inkurajojë relaksim më të thellë.

• Luani pak muzikë: 

Ju mund të dëshironi të qëndroni të qetë dhe të shijoni tingujt natyralë të motit jashtë, por nëse do t’ju ndihmojë të pushoni tamam, provoni të luani muzikë qetësuese në sfond.

• Jini komodë: 

Merrni një batanije dhe disa jastëkë për ta bërë përvojën sa më komode – ka diçka të veçantë në ndjenjën e ngrohtë kur është moti i keq.

• Mbani mjetet tuaja në dorë:

Mbani ditarin tuaj, librin, ose mjete krijuese të zgjedhura të ruajtura pranë dritares, në mënyrë që t’i keni afër. / bota.al

Back to top button
Close
Close