Uncategorized

Covid-19, situata në botë e përditësuar – 17 nëntor 2020

SPANJE
Numri i infeksioneve të koronavirusit në Spanjë u rrit me 38,273 të hënën krahasuar me nivelet e së premtes për të arritur një total kumulativ prej 1,496,864.
Numri i të vdekurve u rrit me 484 në një total prej 41,253.
Spanja, një nga vendet e goditur më shumë nga Covid-19, në fund të Tetorit vendosi një gjendje të jashtëzakonshme gjashtë-mujore, duke u dhënë rajoneve mbështetje ligjore për të zbatuar shtetrrethimin dhe për të kufizuar udhëtimet.
IZRAEL
Benjamin Netanyahu, Kryeministri i Izraelit, ka zbuluar se ai ka filluar bisedimet me Rusinë në lidhje me blerjen e vaksinës Sputnik V për Covid-19.
“Një orë më parë fola me presidentin rus Vladmir Putin në lidhje me mundësinë e blerjes së një opsioni në vaksinën Sputnik-V,” u tha Netanyahu gazetarëve. “Ne do ta diskutojmë këtë në ditët në vijim.”
OBSH
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se nuk ka kohë për vetëkënaqësi në përballjen me koronavirusin, pavarësisht lajmeve pozitive për vaksinat e mundshme.
“Mënyra më e shpejtë për të hapur ekonominë është të mposhtni virusin,” tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë virtuale në Gjenevë.
ITALI
Italia ka regjistruar 27,354 infeksione të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, tha ministria e shëndetësisë të hënën, nga 33,979 një ditë më parë, me rënien që reflekton rënien e zakonshme të numrit të tamponeve të kryera të dielave.
Ministria gjithashtu raportoi 504 vdekje të lidhura me Covid, nga 546 një ditë më parë.
152,663 tampone ishin bërë ditën e kaluar, tha ministria, kundrejt 195,275 të ditës së mëparshme.
Italia ka regjistruar 45,733 vdekje Covid-19 që kur ai shpërtheu në shkurt, numri i dytë më i lartë në Evropë pas Britanisë, dhe 1.2 milion raste.
SUEDIA
Suedia kufizon tubimet publike në tetë persona. Grumbullimet publike në Suedi do të kufizohen në tetë vetë, nga një kufi i mëparshëm prej 300, tha Kryeministri të hënën, pasi fajësoi një rënie të respektimit të rekomandimeve të kontrollit të infeksionit.
“Kjo është norma e re për të gjithë shoqërinë,” tha Stefan Lofven në një konferencë për shtyp. “Mos shkoni në palestra, mos shkoni në biblioteka, mos organizoni darka. Anulojini”.
GJERMANI
Angela Merkel po mendon kufizime të reja për të forcuar disi bllokimin e “butë” të Gjermanisë, raportuan mediat kombëtare para një takimi thelbësor midis kancelares dhe kryeministrave të landeve.
Njerëzve mund t’u kërkohet të kufizojnë ndërveprimet e tyre shoqërore private në vetëm një familje të dytë të caktuar dhe të heqin dorë nga çdo lloj feste deri në prag të Krishtlindjes, sipas një projekt propozimi të cituar nga disa media, përfshirë Der Spiegel.
IRLANDE
Numrat të infektuarve nga Covid-19 në Irlandë kanë filluar të rriten përsëri përkundër kufizimeve të vazhdueshme të nivelit maksimal, duke shkaktuar shqetësim se vetëkënaqësia dhe lodhja po lejonin që virusi të rimarrë vrull. Ritmi i rasteve në një periudhë pesë-ditore është rritur në më shumë se 400 në ditë, duke përmbysur një prirje rënëse që kur autoritetet shpallën një bllokim të ri në 19 tetor, kur rastet ditore kalonin 1,000.
BELGJIKE
Belgjika “braktisi” të moshuarit, thotë Amnesty Autoritetet në Belgjikë “braktisën” mijëra njerëz të moshuar që vdiqën në azile gjatë pandemisë së koronavirusit, duke shkelur të drejtat e tyre duke mohuar trajtimin në spital për shumë që ishin të infektuar, ka thënë Amnesty International. Një hetim nga organizata e të drejtave të njeriut ka pohuar se autoritetet nuk ishin mjaft të shpejtë në zbatimin e masave për të mbrojtur banorët dhe stafin e shtëpive të të moshuarve gjatë kësaj periudhe, duke mos mbrojtur të drejtat e tyre njerëzore.
ZVICER
Autoritetet zvicerane thonë se infeksionet u rritën me 12,839 raste që nga e premtja. Rastet totale të konfirmuara në Zvicër dhe principatën fqinje Lihtenshtajnin u rritën në 269,974 dhe numri i të vdekurve u rrit me 198, duke shkuar në 3,158, ndërsa shtrimet në spital u rritën me 483.
RUSI
Ndërsa Rusia raporton rritjen më të madhe ditore, autoritetet në Moskë janë kthyer tek një spital i përkohshëm i ndërtuar brenda një piste akulli.
Vendi me rreth 145 milion banorë ka filluar hapjen e klinikave të përkohshme dhe rivendosjen e spitaleve në kryeqytet dhe qytete të tjera për të lehtësuar mbingarkesën në sistemin shëndetësor. Në Moskë, Pallati i Akullit Krylatskoe, i njohur për pritjen e garave ndërkombëtare të patinazhit të shpejtë, tani është në vijën e frontit pasi u shndërrua në një spital të përkohshëm. Ai u hap muajin e kaluar.
FRANCE
Eshtë shumë herët për të shpallur fitoren, edhe nëse të dhënat e fundit tregojnë disa shenja inkurajuese, ka paralajmëruar ministri francez i shëndetësisë, Olivier Véran. Ai u tha gazetarëve se autoritetet janë në proces të rimarrjes gradualisht të kontrollit mbi epideminë. Por ai shtoi: Ne ende nuk e kemi mundur virusin.

Leave a Reply

Back to top button