Ekonomi

  Homo Economicus dhe origjina e parasë

  Askush nuk e di me saktësi se ku, si dhe pse filluan të përdoren paratë,…
  Analiza

  Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiçit rrezikon të destabilizojë rajonin

  Nga Christian Edwards Kur Rusia pushtoi Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian përshpejtuan kthesën…
  Horizonti.al

  Pasojat e paparashikueshme të Teknologjisë. Si mund t’i ndalim?

  Mustafa Suleyman* Ian Turing dhe Gordon Moore nuk mund të kishin parashikuar kurrë, e lëre…
  Horizonti.al

  Debati i përjetshëm midis fesë dhe shkencës: A ka një rrugë të tretë?

  Nga Andrea Muratore A po e kërcënon shkencën shkencizmi? A po harrohet Galileo, dhe a…
  Magazine

  Epoka e një mijë të vërtetave

  Nga Giovanbattista Trebisacce Xhorxh Oruell. Nëse shkrimtari britanik do të kishte jetuar më shumë se…
  Magazine

  Mos besoni gjithçka që mendoni

  Lauren Weinstein Elefanti ka një forcë të jashtëzakonshme. Ai mund të shkulë një pemë vetëm…
  Histori

  Shkëlqimi dhe rënia e dinastisë Mediçi

  Ajo ishte një nga familjet më të pasura dhe më të fuqishme në Evropë. Prej…
  Histori

  Simbolika e Feniksit: Ripërtëritja, rilindja dhe shkatërrimi

  Legjenda antike na prezanton pamjen e një zogu magjik, rrezatues që jeton qindra vjet para…
  Histori

  Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

  Falë mendimit, krijimeve apo ideve të tyre, njerëzimi që njohim sot është, në një masë…
  Magazine

  Gjenerata Z: A e njihni?

  Gjenerata Z i detyrohet për karakteristikat e veta, faktit që janë rritur në një botë…

  Histori

   20/09/2023

   Shkëlqimi dhe rënia e dinastisë Mediçi

   Ajo ishte një nga familjet më të pasura dhe më të fuqishme në Evropë. Prej saj dolën 2 mbretëresha, 3…
   19/09/2023

   Simbolika e Feniksit: Ripërtëritja, rilindja dhe shkatërrimi

   Legjenda antike na prezanton pamjen e një zogu magjik, rrezatues që jeton qindra vjet para se të vdesë duke shpërthyer…
   19/09/2023

   Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

   Falë mendimit, krijimeve apo ideve të tyre, njerëzimi që njohim sot është, në një masë të madhe, rezultat i kontributeve…
   15/09/2023

   Arti i luftës / Nga mongolët tek mamlukët, nga legjionet romake tek apashët

   Aztekët Aztecs ishin ushtarë të famshëm dhe të pamëshirshëm në betejë. Ata visheshin zakonisht si kafshë, si shqiponja apo xhaguarë.…
   06/09/2023

   Nga Sun Tzu tek Makiaveli, udhëtim në rrënjët e “pushtetit të padukshëm”

   Nga Enrica Corradini Në imagjinatën kolektive, historia e shërbimeve të fshehtë ka qenë gjithmonë e mbështjellë me mister dhe është e…
   06/09/2023

   Heronjtë e vërtetë të misioneve të pamundura

   Tom Cruise nuk e thotë, por puna e tij në sagën Mission: Impossible, është ajo e ushtarit që sulmon. I…

   Filozofi

    11/07/2023

    Pse debatet janë budallallëk dhe të rrezikshëm, sipas PLATONIT

    Ka një ndryshim midis dialektikës dhe debatit. Kur takoni dikë me një pikëpamje të ndryshme nga e juaja, me siguri…
    03/06/2023

    FILOZOFI / Disiplina e HESHTJES, sipas Pitagorës

    Disiplina e Heshtjes së Pitagorës synonte të formonte një mendje më reflektuese përmes kontrollit të të folurit. Me këtë praktikë…
    03/06/2023

    Katër përgjigje filozofike mbi kuptimin e jetës

    Nga Scotty Hendricks Një pyetje e zakonshme që u bëhet filozofëve dhe guruve është:”Cili është kuptimi i jetës?”.Është pa dyshim…
    25/05/2023

    Si të sundoni mbi emocionet tuaja, këshilla e një mbreti-filozof

    Nga Kevin Dikinson Mark Aureli e sundoi Romën në një kohë të trazuar. Murtaja Antonine e dërrmoi perandorinë. Dy luftëra…
    23/05/2023

    Kuptimi i jetës, sipas psikologut Carl Jung

    Sipas psikologut Carl Jung, aspekti themelor i ekzistencës sonë është transcendenca. Me fjalë të tjera, sipas filozofit, individi duhet të…
    23/05/2023

    Strategji stoike për të qenë më të lumtur

    Mendimi stoik synon të gjejë lumturinë përmes guximit për të dhënë më të mirën edhe në situata të vështira Për…
    23/05/2023

    Nirvana: Gjendja e çlirimit total

    Nirvana është një nga konceptet më të rëndësishme në Budizëm, Jainizëm dhe Hinduizëm, një gjendje që mund të arrihet vetëm…
    22/05/2023

    Bertrand Russell: Filozofia e paqes dhe logjikës

    Në vitin 1950 Bertrand Russell fitoi Çmimin Nobel për Letërsinë. Ky çmim erdhi për shkrimet e tij të rëndësishme mbi…
    13/05/2023

    Nagomi: Filozofia japoneze e gjetjes së ekuilibrit në një jetë të trazuar

    Mund të jetë e vështirë të gjesh një ndjenjë ekuilibri në turbulencat e jetës moderne. Kenichiro “Ken” Mogi beson se…
    09/05/2023

    Robert Waldinger: Lumturia varet nga ajo që na mungon

    Nga Aser García Rada Psikiatri Robert Waldinger praktikon atë që predikon. Si drejtor i Studimit për Zhvillimin e të Rriturve…

    Reel

     20/04/2023

     Bota.al udhëtime / Shkojmë në Tenerife, Ishujt kanarie

     “Në cilindo muaj që ta vizitoni Tenerifen, është gjithmonë ngrohtë gjatë ditës dhe ftohtë gjatë natës,” shkruan Raque Sanchez në…
     13/04/2023

     VIDEO / Ja pse Inteligjenca Artificiale nuk do mendojë kurrë si njeriu

     Kohët e fundit po flitet gjithmonë e  më shumë për Inteligjencën Artficiale. Prandaj është e domosdoshme  që të njohim pikat…
     10/04/2023

     Pamje nga Boga e Malësisë së Madhe, një mrekulli e natyrës shqiptare

     Bota.al ju sjell disa pamje fantastike të këtyre ditëve të prillit, nga Boga e Malësisë së Madhe. Një mrekulli e…
     28/01/2022

     Këto janë disa nga arsyet se pse jugu i Italisë do t’ju mahnisë. Duhet ta vizitoni…

     E dimë tashmë që veriu i Italisë është më i pasur ekonomikisht. Ai ka gjithashtu edhe disa nga pikat më…

     FOTOGRAFI

      13/04/2023

      Fotografi të rralla, që nuk do i shikoni kurrë në librat e historisë

      Këto foto me ngjyra të së kaluarës që të lënë pa fjalë, duhet të shihen për t’u besuar. Momentet e…
      21/11/2021

      E vlerësuar si një ndër fotot më të trishta në botë, e dini se cili është kuptimi i saj?

      Me siguri këtë foto duhet ta keni parë të shpërndarë kohët e fundit nëpër rrjetet sociale në faqe të ndryshme.…
      05/07/2020

      FOTOGRAFITE / “Parajsa” e alpeve shqiptare

      Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të…
      05/07/2020

      Fshati shqiptar që konkurron me jugun e Francës

      Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamje nga transformimi i fshatit turistik të Dhërmiut. “Mirëmëngjes dhe me këtë tjetër fshat…
      18/04/2019

      Fotografi shumë të rralla, që tregojnë Notre Dame në vitet 1800

      Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili…
      18/03/2019

      Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

      Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë…
      Back to top button