Bota

“E vetmja pandemi është midis të pavaksinuarve”, thotë Joe Biden

Presidenti i SHBA, Joe Biden, thotë se e vetmja pandemi që kemi është midis të pavaksinuarve, raporton AP.

“Shikoni, pandemia e vetme që kemi është midis të pavaksinuarve,” tha Biden të premten, duke përsëritur komentet e bëra më herët gjatë ditës nga Dr. Rochelle Valensky, drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Rastet e Covid-19 janë trefishuar gjatë tre javëve të fundit, dhe shtrimet në spital dhe vdekjet po rriten mes njerëzve të pavaksinuar.

Numrat në rritje po nxiten nga xhepat e mëdhenj të infeksionit në mesin e më shumë se 90 milion Amerikanëve të kualifikuar që ende nuk kanë marrë vaksinën.

Katër shtete me norma të ulëta vaksinimi përbënin 40% të rasteve të reja javën e kaluar, dhe gati gjysma e tyre vinin vetëm nga Florida.

Valensky tha të premten se në zonat me vaksinim të ulët me raste në rritje, “politikëbërësit lokalë mund të marrin në konsideratë nëse vendosja e detyruar e maskës në atë pikë do të ishte diçka që do të ishte e dobishme për komunitetin e tyre”. / bota.al

Back to top button