Bota

Mosbesimi kthehet në zemërim teksa grekët kërkojnë të humburit e aksidentit

Mosbesimi u kthye në dëshpërim dhe zemërim në Greqi të mërkurën pasi dhjetëra njerëz u vranë në katastrofën më të rëndë hekurudhore të vendit.

Përplasja e së martës solli vdekjen e paktën 36 personave, kur një tren pasagjerësh me shpejtësi të lartë që shkonte për në qytetin verior të Selanikut u përplas me një tren mallrash në të njëjtën linjë që vinte në drejtim të kundërt, duke fluturuar nga shinat dhe duke shpërthyer në flakë.

Të mbijetuarit në trenin e pasagjerëve, i cili kishte rreth 350 njerëz në bord, thanë se gjithçka që mund të mbanin mend ishte se treni po dridhej shumë, përpara se vagonat e përparme të përfshiheshin nga flakët.

Shumë shkelmuan dritaret për t’i shpëtuar ferrit, të tjerët u hodhën deri në 40 metra nga përplasja.

Ekipet e emergjencës po kërkonin nëpër një masë çeliku të shkrirë për të mbijetuar disa orë pas aksidentit në luginën Tempi të Greqisë qendrore. Në qytetin afër Larisës, dhjetëra njerëz u mblodhën në një spital lokal duke pritur lajme nga të afërmit e tyre që ndodheshin në tren.

Nikos Makris dhe gruaja e tij u ulën në një trotuar jashtë spitalit, duke pritur lajmin për kunatën, e cila kishte qenë për vizitë në familjen e saj në Athinë. Të tjerë u grumbulluan në katin përdhes të objektit spitalor.

“Ajo është zhdukur. Ne kemi pritur këtu që nga ora 2 e mëngjesit,” tha ai.

Makris tha se kunata e tij, Maria, kishte qenë në vagonin e përparmë, ku brigada e zjarrfikësve tha se temperaturat ishin rritur deri në 1300 gradë Celsius nga përplasja.

“Tani presim të bëjmë një test të ADN-së. Do të jemi me fat nëse do të kemi një trup për ta varrosur,” tha ai.

Nuk ishte menjëherë e qartë se si dy trenat përfunduan në të njëjtin binar. “Për shkak të gabimit të një idioti vdiqën kaq shumë fëmijë dhe njerëz,” tha Makris. Gruaja e tij, e ulur pranë tij në trotuar, qante papushim.

Të tjerët ishin të zemëruar. Familjari i njërës prej viktimave bërtiti: “Këtë duhet ta paguajë ndonjë bastard”.

Shumë nga viktimat mendohet se ishin studentë universiteti, që po ktheheshin në shtëpi në Selanik, i cili ka një popullsi të madhe studentore, pas një fundjave të gjatë pushimi që shënonte fillimin e Kreshmës Ortodokse Greke. Ky është një moment kulmor i kalendarit të festave.

“Më telefonoi vajza dhe më tha: “Po digjemi”, tha një burrë për televizionin shtetëror ERT. “I morën flakë flokët, po bërtiste”.

“Kishte panik, zjarri ishte i menjëhershëm, ndërsa po përmbyseshim, edhe po digjeshim, zjarri ishte djathtas dhe majtas”, tha pasagjeri 28-vjeçar Stergios Minenis.

Një pasagjer tjetër në një nga vagonët e fundit tha se ndjeu se treni lëkundej dhe më pas u përmbys.

“Unë arrita të dal dhe shkova në pjesën e përparme, treni ishte i përkulur në një kënd 90 gradë, gjysma e tij ishte varur mbi shkëmb duke u djegur. Kishte pesë persona të lënduar pikërisht aty ku qëndroja unë,” tha ai.

Lugina e Tempit, ku ndodhi përplasja, është një vend i njohur për aksidente. Në vitin 2003, 23 nxënës shkolle u vranë në një aksident me autobus.

Back to top button