Covid19Covid19 lajme nga bota

Suedia është tërbuar pasi OBSH kritikoi strategjinë e saj për Covid-19

Një debat shpërtheu të premten midis Suedisë dhe Organizatës Botërore të Shëndetit, me vendin skandinav që e quajti vendimin e UN për ta përfshirë atë në një listë të vendeve që përballen me ringjalljen e koronavirusit një “gabim total”, raportoi Agence-France Presse.

OBSH kishte keqinterpretuar plotësisht të dhënat suedeze, tha epidemiologu shtetëror suedez Anders Tegnell, vendi i të cilit ka qenë në titujt e gazetave për numrin e lartë të vdekjeve, pasi vendosi të mos vendosë pengesa të rrepta.

“Ne kemi një rritje të rasteve sepse kemi filluar të testojmë shumë më tepër në Suedi javën e kaluar,” tha ai, duke shtuar se “të gjithë parametrat e tjerë” treguan se numri i rasteve të rënda po binte.

Dega Evropiane e OBSH-së të enjten tha se Suedia ishte midis 11 vendeve që po shikojnë një “transmetim të përshpejtuar” që “nëse lihet pa kontroll do të shtyjë sistemet shëndetësore përsëri në kufi”.

10 vendet e tjera në listë janë kombe më të varfra në Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore, e cila përfshihet në rajonin evropian të OBSH-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close