Bota

“Rusia ka frikë”. Zelensky falënderon Danimarkën për avionët F-16

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i tha një turme në Danimarkë të hënën se dërgesat e premtuara të avionëve luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA-ja e kanë bindur se Ukraina mund t’i jepte fund pushtimit rus.

Danimarka dhe Holanda njoftuan të dielën se do të furnizojnë Ukrainën me avionët F-16, teksa gjashtë të parët do të dorëzohen rreth Vitit të Ri. Uashingtoni kishte miratuar dorëzimin e avionëve përpara udhëtimit të Zelenskiy në Kopenhagë.

“Sot kemi besim se Rusia do ta humbasë këtë luftë,” u tha Zelenskiy mijëra njerëzve që u mblodhën jashtë parlamentit danez për të dëgjuar fjalimin e tij.

Rusia paralajmëroi më herët se furnizimi me avionë në Ukrainë vetëm sa do të përshkallëzonte luftën, e cila është zvarritur për gati 18 muaj. Forcat ruse po pushtojnë pothuajse një të pestën e territorit të Ukrainës dhe Kievi po lufton fort për t’i larguar ato.

Back to top button