Covid19Covid19 lajme nga bota

Australia vendos një tjetër bllokim, pesë milion njerëz në Melburn izolohen sërish

Qyteti i dytë më i madh në Australi ka filluar një bllokim të dytë në përgjigje të infeksioneve të reja të koronavirusit.

Pesë milion banorë të Melburnit do të ndalohet të dalin nga shtëpitë e tyre për gjashtë javë, përveç për arsye thelbësore.

Policia thotë se ata po krijojnë një “unazë çeliku” përreth qytetit, me “pika kontrolli në çdo kohë dhe kudo” për të zbatuar masat.

Kufijtë midis Victoria dhe Melbourne dhe shteteve fqinje u mbyllën të martën.

“Pjesa tjetër e vendit e di se sakrifica që po kaloni tani nuk është vetëm për ju dhe familjen tuaj, por është për komunitetin e gjerë australian,” tha Kryeministri Scott Morrison gjatë një konference për shtyp.

Kryeministri i Shtetit të Victoria, Daniel Andrews njoftoi bllokimin e Melburnit të martën pasi shteti pa 191 infeksione të reja, numrin më të lartë të saj të përditshëm që nga fillimi i pandemisë./bota.al

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close