Covid19 lajme nga bota

OBSH: Vonohen vaksinat për 13 milion njerëz, si pasojë e krizës

Katërmbëdhjetë fushata vaksinimi që do të përfshinin më shumë se 13 milion njerëz janë shtyrë për shkak të krizës së shkaktuar nga pandemia Covid-19, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetit.

Në një konferencën për shtyp Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, tha që vaksinimi përdoret kundër poliomielitit, fruthit, kolerës, papillomavirusit njerëzor, etheve dhe meningjitit të kaluar më përpara.

“Kur mbulimi i vaksinimit zvogëlohet, do të ndodhin më shumë shpërthime, përfshirë sëmundje të rrezikshme për jetën si fruthi dhe poliomieliti,” tha Ghebreyesus. “Realiteti tragjik është se fëmijët do të vdesin”./bota.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close