Covid19Covid19 lajme nga bota

Ukraina vendos të lehtësojë më tej mbylljen ndaj koronavirusit, cili është plani

Qeveria e Ukrainës ka vendosur të lehtësojë masat e bllokimit në mbarë vendin si pasojë e parandalimit të koronavirusit nga 22 maj, tha Kryeministri Denys Shmygal.

Qeveria do të lejojë që hotelet të rihapen dhe transporti publik të rifillojë lëvizjen në qytete nga 22 maj, ndërsa kopshtet do të lejohen të rihapen nga 25 maj pas zbatimit të disa masave paraprake.

Më herët në maj, Ukraina hapi parqet dhe lejoi të rihapen disa dyqane, të tilla si ato të specializuara në mallra shtëpiake ose tekstile.

Deri më tani, vendi ka konfirmuar 19584 raste pozitie, prej të cilëve 5955 janë shëruar, 580 kanë humbur jetën dhe pjesa tjet%r vijon të mbetet aktive./bota.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close