Covid19 AnalizaCovid19 lajme nga botaEkonomi

Airbus shkurton 15,000 vende pune për të përballuar rënien e udhëtimeve ajrore

Prodhuesi më i madh i aeroplanëve të pasagjerëve në Evropë njoftoi të martën se do të shkurtojë 15,000 vende pune pasi përhapja e koronavirusit “shkeli” industrinë e udhëtimit ajror.

Airbus pret që biznesi i tij i avionëve komercialë të zvogëlohet në të gjithë fuqinë globale të punës, duke eleminuar më shumë se 5,000 pozicione në Francë dhe Gjermani, tha kompania në një deklaratë të botuar në faqen e saj të internetit. Airbus ka ulur prodhimin e avionëve komercial me 40 përqind, pasi koronavirusi ka shkatërruar ekonomitë në të gjithë botën. Ndërsa sëmundja u përhap, qeveritë vendosën kufizime të rrepta në udhëtimet ajrore dhe shumë pasagjerë ndërkombëtarë tani janë të detyruar të vetë-karantinohen kur të arrijnë në destinacionin e tyre, ky është një fakorë dekurajues për udhëtimet. Por edhe pasi zyrtarët publikë kanë për të rihapur kufijtë e tyre, Airbus dhe drejtuesit e tjerë të industrisë nuk presin që trafiku ajror të kthehet në nivelet parandemike deri në 2025.

“Airbus po përballet me krizën më të madhe që ka përjetuar ndonjëherë kjo industri,” tha shefi ekzekutiv Guillaume Faury. “Masat që kemi ndërmarrë deri më tani na kanë mundësuar që të përvetësojmë tronditjen fillestare të kësaj pandemie globale. Tani, ne duhet të sigurohemi që ne mund të mbështesim ndërmarrjen tonë dhe të dalim nga kriza si një udhëheqësi global i hapësirës ajrore, duke iu përshtatur sfidave dërrmuese. ”

Kompania tha se parashikon që pushimet nga puna të fillojnë në vjeshtë, dhe të përfundojnë jo më vonë se vera e vitit 2021.  Washington / bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close