Covid19Covid19 lajme nga bota

Ditë e zezë për Iranin, regjistron Irani regjistron numrin më të lartë të vdekjeve ditore nga COVID-19

Irani raportoi 200 vdekje të reja nga koronavirusi, rekord ky në një ditë të vetme që prej fillimit të shpërthimit më vdekjeprurës të Lindjes së Mesme në shkurt. Rekordi i mëparshëm ishte numri i të dielave nga 163 vdekje.

“Fatkeqësisht në 24 orët e kaluara kemi humbur 200 bashkatdhetarë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 11.931”, tha zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë Sima Sadat Lari në televizionin shtetëror.

“Rritja e numrit të vdekjeve është shumë e dhimbshme për të gjithë ne,” tha ajo, duke shtuar se ishte “rezultat i të gjitha sjelljeve dhe veprimeve tona”.

2,637 persona të tjerë kanë testuar pozitivë për virusin, duke marrë numrin e përgjithshëm zyrtar të rasteve në 245.688, tha Lari.

Vdekjet e regjistruara zyrtarisht dhe infeksionet nga virusi janë rritur në mënyrë të vazhdueshme. Si pasojë, vendi ka bërë të detyrueshëm veshjen e maskave ​​në hapësira publike të mbyllura./bota.al

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close