Covid19Covid19 lajme nga bota

Greqia rimbyll kufijtë për Serbinë

Si pasojë e shtimit të rasteve me koronavirus, as masat apo rregullat për parandalimin e tij nuk janë fikse.

Greqia ka vendosur të bllokojë kufirin me Serbinë që nga ora 6 e mëngjesit të ditës së nesërme.

Ndalimi, i cili do të zgjasë deri në të paktën 15 korrik, pason një rritje të incidenteve të koronavirusit në shtetin e Ballkanit.

Aristotelia Peloni, një zëdhënës i qeverisë, tha se vendimi u mor si pjesë e të drejtës së vendit të mbështetur nga turistët për të rishikuar politikën e tij në bashkëpunim me partnerët e saj të Bashkimit Evropian.

“Qeveria, në bashkëpunim me autoritetet përkatëse, vazhdimisht po analizon dhe vlerëson të dhënat në mënyrë që hapja për turistët e huaj të ndodhë pa ndikuar në shëndetin e publikut,” tha ajo.

Greqia ka aplikuar masa të rrepta të bllokimit për të mbajtur rastet e koronavirusit dhe viktimave në tre shifrat e ulëta.

Ministri i punëve të jashtme të Beogradit, Ivica Daçiç, tha se qytetarët serbë duhet të anulojnë planet për të udhëtuar në Greqi.

Ministri i turizmit në vend tha që Athina kishte njoftuar ndalimin pasi shumë turistë serbë kishin testuar pozitivisht për virusin./bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close