Covid19Covid19 Informacione

Po vret mijëra jetë çdo ditë, çfarë duhet të dini rreth koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka shpallur shpërthimin e ri të koronavirusit, me origjinë në Wuhan, Kinë, një pandemi.

Që nga 6 korriku, numri i vdekjeve globale tejkaloi 535,000 mes më shumë se 11.6 milion rasteve. Mbi 6.1 milion njerëz janë shëruar, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins në Shtetet e Bashkuara.

Ja çfarë duhet të dini rreth pandemisë:

Çfarë është një koronavirusi?

Familja koronavirus shkakton sëmundje që fillojnë nga ftohja e zakonshme deri te sëmundjet më të rënda siç janë sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes (SARS) dhe sindroma e frymëmarrjes e Lindjes së Mesme (MERS), sipas OBSH.

Ata qarkullojnë në kafshë dhe disa mund të transmetohen midis kafshëve dhe njerëzve. Disa koronaviruse qarkullojnë te kafshët që nuk kanë infektuar ende njerëz.

Koronavirusi i ri, i shtati që dihet se prek njerëzit, është quajtur COVID-19.

Cilat janë simptomat?

Shenjat e zakonshme të infeksionit përfshijnë ethe, kollitje dhe vështirësi në frymëmarrje. Në raste të rënda, mund të shkaktojë pneumoni, dështim të shumëfishtë të organeve dhe vdekje.

Periudha e inkubacionit të COVID-19 mendohet të jetë ndërmjet një dhe 14 ditë. Është ngjitëse para shfaqjes së simptomave, kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz infektohen.

Pacientët e infektuar mund të jenë gjithashtu asimptomatikë, do të thotë se ata nuk shfaqin ndonjë simptomë pavarësisht se kanë virusin në sistemet e tyre.

Nga erdhi

Kina njoftoi OBSH për rastet e pneumonisë së pazakontë në Ëuhan më 31 dhjetor.

COVID-19 mendohet se ka origjinën në një treg ushqimesh.

Më 7 shkurt, studiuesit kinezë thanë se virusi mund të ishte përhapur nga një kafshë e infektuar te njerëzit përmes pangolinave të trafikuar ilegalisht, të çmuar në Azi për ushqim dhe ilaç.

Shkencëtarët kanë treguar si lakuriq ose gjarpërinj si burime të mundshme.

A duhet të shqetësohem? Si mund ta mbroj veten?

OBSH e shpalli virusin një pandemi në 11 mars dhe tha se ishte “thellësisht i shqetësuar nga nivelet alarmante të përhapjes dhe ashpërsisë” të shpërthimit.

OBSH rekomandon higjenën bazë siç është larja e rregullt e duarve me sapun dhe ujë dhe mbulimi i gojës me bërryl kur teshtitni ose kolliteni.

Ruani “distancimin shoqëror” – duke mbajtur të paktën 1.8 metra mes vetes dhe të tjerëve – veçanërisht nëse ato kolliten dhe teshtijnë, dhe shmangni prekjen e fytyrës, syve dhe gojës me duar të palara.

Shmangni kontaktin e panevojshëm, të pambrojtur me kafshët dhe sigurohuni që t’i lani duart plotësisht pas kontaktit. / bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close