Covid19Covid19 lajme nga bota

Rajoni i Galicisë në Spanjë fut në izolim 70,000 njerëz

Rajoni veriperëndimor i Galicisë në Spanjë ka urdhëruar bllokimin e rreth 70,000 njerëzve për shkak të frikës së një shpërthimi të ri.

Të gjithë banorët e La Marina, 140 km (90 milje) në lindje të La Coruña, nuk do të jenë në gjendje të largohen nga zona, dhe tubimet e më shumë se 10 njerëzve janë të ndaluar.

Si masë paraprake, zona do të kufizohet për të paktën pesë ditë, pasi autoritetet monitorojnë situatën.

Përhapja besohet të jetë e lidhur me disa bare në zonë.

Kjo vjen një ditë pasi autoritetet në rajonin verior-lindor të Katalonjës vendosën rreth 210,000 njerëz përsëri në izolim për shkak të një rritje lokale të infeksioneve.

 

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close