Covid19Covid19 lajme nga bota

Rritje rekord e rasteve në Republikën Çeke që nga prilli

 

Republika Çeke ka regjistruar rritjen më të madhe në rastet Covid-19 në më shumë se dy muaj, me disa qendra ku sëmundja po përhapet shpejt, tha të shtunën ministria e shëndetësisë.

Ministria raportoi 168 raste të reja të premten, rritja më e shpejtë ditore që nga 11 Prilli, dhe 120 të tjera deri në të shtunën në mbrëmje, sipas Agence France-Presse.

Kjo solli rezultatet totale për shtetin anëtar të BE-së prej 10.7 milion njerëz në 11164 raste vonë të shtunën, përfshirë 349 vdekje.

Shefja e shëndetit publik Jarmila Razova tha në një intervistë në radio se rritja ishte për shkak të testimeve më intensive në disa qendra ku sëmundja po përhapet shpejt.
Këto raste përfshijnë një minierë në lindje të vendit dhe një kompani në veri. “Unë gjithashtu do të thoja që pas një lehtësimi të caktuar të mundësuar nga një situatë e mirë epidemiologjike, ne nuk po sillemi aq me përgjegjësi siç duhet,” tha Razova. “Por unë mendoj se përhapja është ende nën kontroll. Këto janë qendra lokale, “shtoi ajo. Republika Çeke gradualisht ka lehtësuar shumicën e masave të marra kundër përhapjes së virusit në mars. Kohët e fundit vendi ka rihapur kufijtë, si dhe shkollat, dyqanet dhe restorantet.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close