Covid19Covid19 lajme nga bota

Rusia larg normalitetet, autoritetet shohin shkurtin e ardhshëm si momentin kur vendi do të bëjë një hap para

Jeta në Rusi nuk ka gjasa të rikthehet në normalitet kjo deri në shkurtin e ardhshëm, tha ministri i shëndetësisë i vendit, sipas Reuters.

Mikhail Murashko i tha agjencisë së lajmeve Interfax se 3.500 njerëz në Rusi ishin akoma duke marrë trajtim përmes ventilatorëve artificial, që sipas tij është një situatë serioze. Ai shtoi se miliona do të kishin vdekur nëse nuk ishin marrë masat parandaluese.

Disa kufizime tashmë janë lehtësuar, me restorante, palestra dhe udhëtime të lejuara brenda udhëzimeve të distancës sociale dhe parametrave të caktuar. Por teksa me mijëra raste të reja raportohen ende çdo ditë, dhe numri i të vdekurve që afrohet 10,000, disa masa mbesin në fuqi, përfshirë ndalimin e fluturimeve ndërkombëtare, të zgjatur deri në gusht.

“Çfarë është jeta normale? Do të shkojë në koncerte, do ketë fluturime, punë si normalisht dhe udhëtime. Sipas mendimit tim, nuk ka të ngjarë që kjo do të ndodhë para shkurtit, “tha Murashko, pa diskutuar në zgjedhjen e tij të muajit.

Rusia ka raportuar 667,883 raste të koronavirusit – raporti i tretë më i lartë në botë – por vetëm 9.855 vdekje, shumë më të ulëta se numri i vdekjeve në vendet e tjera, gjë që ka shkaktuar një skepticizëm.

Departamenti i shëndetit në Moskë muajin e kaluar tha se numri i vdekjeve ishte rreth 50% më i lartë në maj sesa në të njëjtin muaj vitin e kaluar.

Murashko tha që të dhënat zyrtare për vendin në tërësi në maj nuk ishin ende të disponueshme por që koronavirusi kishte rritur shkallën e vdekshmërisë së Rusisë me rreth 1.5% -2% që nga fillimi i vitit 2020./bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close