Covid19Covid19 lajme nga bota

Spanja përgatitet të hap kufijtë, cili është plani për të mbajtur mbërthyer COVID 19

Ndërsa Spanja përgatitet të rihapë kufijtë e saj nesër për vendet anëtare në Shengen, autoritetet shëndetësore të vendit po monitorojnë 11 zona me shpërthime të freskëta të Covid-19, më shqetësuese prej të cilave janë në Lleida në Kataloni dhe Huesca në Aragón.

Autoritetet lokale në Lleida thonë se është e vështirë të izolohen njerëzit me virus pasi shumë janë punëtorë migrantë bujqësorë pa adresë fikse. Në përgjithësi, Katalonja ka raportuar 621 raste të reja gjatë shtatë ditëve të fundit.

Fernando Simón, kreu i urgjencave mjekësore në Madrid, tha se bllokimet e lokalizuara, të tilla si ato që i imponohen Leicester, do të ishin mënyra më e mirë për të përmbajtur përhapjen, duke shtuar se ai nuk besonte se ndonjë prej shpërthimeve të tanishme ishin mjaft serioze për të garantuar masa të tilla .

Faza e parë e gjykimit të aplikacionit për ndjekjen e Covid Radar Covid ka filluar në ishullin e izoluar të La Gomera në Kanare. Aplikacioni mund të instalohet në celularët Android dhe iOS dhe është dërguar në dyqanet e aplikacioneve Google dhe Apple.

Faza e parë përfshin trajnimin e njerëzve për të instaluar dhe përdorur aplikacionin. Faza e monitorimit, e cila fillon më 6 korrik, përfshin një shpërthim imagjinar të 300 rasteve të infeksionit, kur një përqindje e përdoruesve të aplikacioneve do të lajmërohen nëse ata kanë qenë në kontakt me njerëzit me virusin.

Ideja është që të shkarkohen 3,000 aplikacione midis 22,000 banorëve të La Gomera, por mbeten dyshime se si kjo mund të shtrihet në të gjithë popullsinë e Spanjës prej 47 milionësh.

Ndërkohë, ka dalë se 1.1 milion njerëz janë gjobitur për shkelje të rregullave të bllokimit. Gjobat, duke filluar nga 600 deri në 30,000 €, janë shqiptuar në bazë të të ashtuquajturës ligj mbi gagging, të sjellë nga qeveria e mëparshme e djathtë për të kufizuar fjalën dhe montimin e lirë. Presidenti në detyrë Pedro Sánchez u zgjodh pjesërisht me një zotim për të shfuqizuar ligjin./the guardian-bota.al/

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close