Lifestyle

7 rrugët për të jetuar jetën tuaj, në mënyrën më të mirë të mundshme

7 Ways to Live Your Best Life BY CHRISTINA DESMARAISNga Christina Desmerais

Bëni kohën tuaj në punë dhe në shtëpi të ketë vlerë. Përvetësojini këto zakone të thjeshta.

Çfarë do të thonë njerëzit për ju në funeralin tuaj?

Kjo është një cështje super për nxitjen e vetë-përmirësimit, sepse ne të gjithë kemi gjëra që do të mundeshim t’i bënim më mirë. Ju dëshironi që koha juaj e shkurtër në Tokë të kishte vlerë, kështu apo jo?

Ja se si të jetojmë një jetë më të mirë, një të cilën të tjerët do ta kujtojnë.

1. Jini bujar

Të bëni botën një vend më të mirë – të jeni të lirë me kohën tuaj, energjitë dhe paratë – është një pikë e mirë për të filluar. Duke bërë kështu, ju mund të krijoni një efekt domino që inkurajon të tjerët të ndjekin hapat tuaj.

Në fakt, një studim i fundit i kryer nga sociologët e Universitetit Cornell, Milena Cvetkova dhe Michael Macy mbështetin idenë se bujaria është ngjitëse.

Në këtë studim ata tregojnë për shembuj të ndryshëm nga jeta e përditshme të cilët provojnë teorinë që bujaria është ngjitëse. “Ne kemi konstatuar duke vëzhguar një akt mirësjelljeje se ka shumë të ngjarë që ky akt të luajë një rol të rëndësishëm në krijimin e një zinxhiri mirësie në kohë, për aq kohë në të cilën që shumë njerëz potencialisht munden të vëzhgojnë një akt te vetëm të dhënies ndihmë. Por ne kemi gjetur se marrja e ndihmës kishte bërë që si ujëvarë ndihma të përhapet përmes grupit, “shkruajnë ata.

2. Stop xhelozisë ndaj të tjerëve.

Ka një arsye që është quajtur përbindëshi me sy të gjelbër – xhelozia është e shëmtuar. Dhe a ju ka ndihmuar ndonjëherë, gjithësesi?

Nëse keni frikë humbjen e një marrëdhënie ose dëshironi që ju të kishit gjëra që njerëzit e tjerë i kanë, ju duhet ta anashkaloni këtë ndjenjë. Kur është fjala për marrëdhëniet tuaja, asgjë nuk është më tërheqëse se Besimi i vërtetë. Dhe për të patur gjëra, mos harroni: Ju nuk mund ti merrni ato me vete, kështu që pse shqetësoheni për atë që juve me sa duket ju mungon?

3. Jini mirënjohës.

Përveç kësaj, ju keni shumë.

Merrni në konsideratë se penicilina, antibiotiku i parë, nuk ishte testuar klinikisht dhe prodhuar në masë deri në vitet 1940. Para kësaj, miliarda njerëz në të gjithë rrjedhën e historisë vdiqën nga infeksione bakteriale. Humbja e një fëmijë nga të vjelltat – diçka që shumica e njerëzve e kanë të urryer ta imagjinojnë–ishte e zakonshme.

Ju jetoni në një shoqëri në të cilën ju jeni plotësisht të lirë për të zgjedhur vetë fatin tuaj dhe të ndiqni lumturinë. Nuk është kështu gjithandej në planet dhe shumica e kohës botërore është njollosur nga luftërat vrastare që, përsëri, kanë marrë jetën e miliarda njerëzve.

4. Ju jeni gjallë. Të jeni mirënjohës për këtë.

Zotohuni se do të bëheni më i shëndetshëm.

Është e vështirë të jeni mirënjohës kur ju ndjeheni koti. Ushtrohuni çdo ditë dhe gjithmonë të ngjisni shkallët. Pini ujë në vend të dietës me sode, e cila është shumë e keqe për ju. hani ushqime të pasura me antioksidantë, anti-plakje – gjëra të tilla si manaferrat, speca të kuq, perimet jeshile, hudhër, çaj dhe peshk.

5. Zhdukja e frikës së dështimit.

Frika e dështimit mund të largojë njerëzit nga marrja e masave gjithsesi në qoftë se ju nuk e provoni ndonjë gjë ju kurrë nuk do të arrini asgjë.

Në fakt, duke humbur krenarinë tuaj mund të jetë një mënyrë e mirë për të mësuar mësime të vlefshme. Sipërmarrësit e suksesshëm, për shembull, e kuptojnë rëndësinë e dështimit sa më shpejt është e mundur kur nisin një sipërmarrje të re, sepse sa më shpejt që ju të gjeni cimka dhe probleme, aq më shpejt ju mund të shpëtoni prej tyre.

Dështimi nuk është i lehtë apo argëtim, por ju nuk mund ta lini tu diktojë se si të jetoni jetën tuaj.

E kam mësuar këtë disa vjet më parë kur unë u ktheva në shkollë, duke u shoqeruar gjatë moshës  time mesatare me studentë të rinj fringo-të universitetit. Ne një moment kjo përpjekje – e cila kishte ndjesi te frikshme në atë kohë – ishte një dështim shkatërrues. Megjithatë, kur shikoj prapa unë  jam krenare për punën time kembengulese dhe sesi unë zotërova lëndët e vështira si matematikë dhe shkencë. Përvoja ime gjithashtu me bëri mua që të ndjek në mënyrë agresive një karrierë shkrimi, e cila është ajo ku unë mendohet të jem gjithsesi.

6. Mos flisni keq per të tjerët.

Babai im tregon historinë e një bashkë-punëtori i quajtur Bill Sander cili ishte gjithmonë pozitiv dhe duke i thënë njerëzve të mirën e dyshimit.

“Kurrë nuk kam dëgjuar se ka thënë ndonjë gjë të keqe për ndonje, pa marrë parasysh sa skandaloze ishte sjellja e tyre, “thotë ai.” Ai gjithmonë ka thënë diçka si, “E pra, unë do të doja të dëgjoj anën e tyre të ngjarjes. “

7. Lexoni me fëmijët tuaj.

Unë nuk jam një prind i përsosur. Kaloj shumë kohë në kompjuter dhe unë jam shpesh e shperqendruar. Por një gjë që unë e kam mësuar gjatë viteve është se shpenzimi i kohes në moment duke i treguar një histori te mirë një fëmije mbulon një mori te mëkateve prindërore.

Unë nuk jam duke folur vetëm për “Vezë Jeshile dhe Proshute” ose “Naten e mire Hënës.” çdo mëngjes para se para-adoleshentët e mi të marrin autobusin e shkollës ne ngjitemi përsëri mbi shtratin tim dhe unë shpenzoj 15 minuta lexim literature cilësore disa llojesh për ta. Ata mesohen me këtë ritual dhe unë shpresoj se një ditë ata do ta mbajnë mend këtë kohë pak më shumë se të gjitha vitet qe kam kaluar duke punuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close