Covid19Covid19 lajme nga bota

Greqia rihap fluturimet me Britaninë e Madhe

Greqia dhe Britania do të rinisin plotësisht fluturimet në 15 korrik, tha sot zëdhënësi i qeverisë Greke Stelios Petsa, ndërsa Athina punon për të shpëtuar sezonin e saj turistik.

Pestas tha në një konferencë lajmesh:

Në bashkëpunim me qeverinë britanike, dhe pas këshillave të ekspertëve, qeveria njofton rifillimin e fluturimeve të drejtpërdrejta nga Mbretëria e Bashkuar në të gjitha aeroportet e vendit nga 15 korriku.

Më herët Greqia vendosi kufizime për udhëtarët nga Suedia dhe Britania e Madhe, si dhe vendet e tjera me numër të lartë infeksionesh, përfshirë SH.B.A., Brazilin dhe Rusinë.

Kombi mesdhetar ka pësuar një numër relativisht të ulët të infeksioneve (3.519 konfirmuar) dhe vdekje (192 raportuar).

Me turizmin që përbën rreth një të katërtën e ekonomisë së saj, Greqia u zhvendos për të sjellë përsëri vizitorët ndërsa vazhdon të mbrojë popullsinë e saj./bota.al

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close