Covid19Covid19 lajme nga bota

Hapja e Taj Mahalit u pezullua për shkak të rritjes së rasteve

Hapja e Taj Mahal-it në Indi është shtyrë për shkak të një rritje të rasteve të koronavirusit në këtë zonë.

India raportoi një rritje rekord një-ditore të dielën, me 24.850 raste dhe më shumë se 600 vdekje.

Agra, shtëpia e monumentit të famshëm, mbetet qyteti i prekur më keq në Uttar Pradesh – shteti më i populluar i vendit.

Autoritetet atje vendosën të ndalojnë planet për të rihapur Taj Mahal dhe monumente të tjera deri në një njoftim e mëtejshëm.

“Hapja e këtyre monumenteve mund të rrisë rastet e Covid-19,” tha në një njoftim magjistrati i rrethit.

Kishte shpresë se monumentet e mbrojtura do të hapeshin për publikun në 6 korrik.

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close