Covid19Covid19 lajme nga bota

Mbi 43 mijë viktima, një pjesë e Britanisë së Madhe izolohet sërish

Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar nga koronavirusi është rritur me 155 në 24 orë duke shënuar në total 43,730 raste, tha qeveria.

Një vlerë kjo më e ulët në krahasim me 171 vdekje të martën e kaluar, duke sugjeruar se shpërthimi është ende në rënie në përgjithësi në të gjithë vendin.

Sidoqoftë, numri i vërtetë i vdekjeve totale nga Covid-19 mendohet të jetë më shumë se 54,000, bazuar në një krahasim me mesataren gjatë pesë viteve të fundit.

669 persona të tjerë u testuan pozitivisht, duke e çuar totalin në 312.654, sipas Departamentit të Shëndetit dhe Kujdesit Social.

Shifrat u publikuan ndërsa Leicester filloi ditën e parë të tij nën një mbyllje lokale, me dyqanet e shitjes me pakicë që u mbyllën përsëri pas një rritje të numrit të çështjeve.

Shkollat ​​në pjesë të qytetit gjithashtu do të mbyllen përsëri të enjten dhe banorëve u është thënë që të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin udhëtimet jo thelbësore.

Sekretari i shëndetësisë, Matt Hancock mohoi që ai kishte vepruar shumë ngadalë në vendosjen e kufizimeve të reja pasi pranoi se ai ishte lajmëruar 11 ditë më parë.

Ai tha se masat e synuara të tilla si përshpejtimi i testimit dhe mbyllja e disa shkollave nuk kishin arritur të parandalojnë përhapjen e virusit në komunitet.

Këshilli i qytetit tha se 944 raste Covid-19 ishin raportuar në dy javët e fundit.

Z. Hancock shtoi: “Ne jemi akoma duke bërë punën për të kuptuar saktësisht pse shpërthimi ka qenë aq i keq në Leicester.”

Ndërkohë pjesa tjetër e Anglisë është vendosur të shohë rihapjen e bareve, restoranteve, kinemave, hoteleve, muzeve dhe kishave në 4 korrik./bota.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close