Covid19Covid19 lajme nga bota

OBSH vendos të risjellë hidroksicilinën për të mposhtur COVID 19

OBSH do të rifillojë provën e saj të hidroksilklorinës për përdorim kundër koronavirusit, pas ndalimit të saj për pacientë të rinj si pasojë e shqetësimeve shëndetësore.

Agjensia e Kombeve të Bashkuara muajin e kaluar ndaloi pjesën e studimit të gjerë të trajtimeve kundër COVID-19 në të cilin pacientët e regjistruar rishtazi po merrnin ilaçin anti-malaria për të trajtuar COVID-19 për shkak të frikës se rriti nivelin e vdekjes dhe rrahjet e parregullta të zemrës.

Por drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha që ekspertët e saj kishin këshilluar vazhdimin e të gjitha gjykimeve përfshirë hidroksilklorinën, ku Donald Trump është mbështetësi më i lartë për përdorim kundër koronavirusit./bota.al/

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close