Covid19Covid19 lajme nga bota

Rreth 550 mijë viktima, si paraqitet situata në vendet më të goditura në botë

Koronavirusi ka vrarë të paktën 549.701 njerëz që nga shpërthimi i tij që u shfaq në Kinë dhjetorin e kaluar, sipas një raporti nga burime zyrtare të përpiluara nga AFP në 1100 GMT të enjten.

Të paktën 12.066.880 raste të koronavirusit janë regjistruar në 196 vende dhe territore. Nga këto, të paktën 6.431.400 tani konsiderohen të rikuperuar.

Shumë vende po testojnë vetëm raste simptomatike ose më të rënda.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i goditur me 132.309 vdekje nga 3.055.144 raste. Të paktën 953.420 njerëz janë deklaruar të rikuperuar.

Pas SH.B.A.-së, vendet më të goditura janë Brazili me 67.964 vdekje nga 1.713.160 raste, Mbretëria e Bashkuar me 44.517 vdekje nga 286.979 raste, Italia me 34.914 vdekje nga 242,149 raste, dhe Meksika me 32.796 vdekje nga 275,003 raste.

Kina – përjashtuar Hong Kongun dhe Macau – deri më tani ka deklaruar 83.581 raste (9 të reja që nga e Mërkura), përfshirë 4,634 vdekje (0 të reja) dhe 78.590 shërime.

Evropa në përgjithësi ka 201.080 vdekje nga 2.780.745 raste, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada 141,077 vdekje nga 3,161,512 infeksione, Amerika Latine dhe Karaibe 135.483 vdekje nga 3.108.263 raste, Azia 40.586 vdekje nga 1.611.883 raste, nga Lindja e Mesme 19.101 vdekje nga 869.766 raste, Afrika 12.239 vdekje nga 524,094 raste, dhe Oqeania 135 vdekje nga 10.619 raste.

Si rezultat i korrigjimeve nga autoritetet kombëtare ose publikimi i vonë i të dhënave, shifrat e azhurnuara gjatë 24 orëve të fundit mund të mos korrespondojnë saktësisht me numrin real të rasteve./bota.al

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close