Covid19 keshillaCovid19 Lajme nga vendi

Taj Mahal do të rihapet të hënën për turistët

Monumentet e famshëme indiane si Taj Mahal dhe Kalaja e Kuqe do të rihapen për turistët në 6 korrik, njoftoi të enjten Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Indisë.

Mijëra monumente, janë mbyllur që nga marsi për shkak të shpërthimit të koronavirusit në Indi. Sipas Ministrisë të Kulturës së Indisë, vendi aktualisht është në fazën e dytë, ose “Shkyç 2”, i bllokimit. Gjatë kësaj faze, transporti i brendshëm lejohet të funksionojë në mënyrë të kufizuar, ndërsa udhëtimi ndërkombëtar ende nuk është i lejuar.

Që nga e enjtja, India ka një total prej 604,641 rastesh të konfirmuara me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies.  CNN / bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close